Článek
Není žádným tajemstvím, že jsou to právě plody, jimž mnozí zahradníci výběr keře podřizují. Důraz kladou především na jejich barevnost, tvar a četnost, ale i trvanlivost. Některé zrají již koncem léta a vydrží dlouho do zimy, kdy se na holých větvích skvostně vyjímají. Plody ovšem neplní jen estetickou funkci. Užitek z nich mají i opeřenci, pro které představují vítanou pochoutku.
Brslen evropský Euonymus europaeus
Zatímco na jaře a v létě je pro své obyčejné zelené olistění přehlížený, na podzim se stává hvězdou díky poněkud extravagantním plodům, které tvoří šarlatově růžové čtyřpouzdré, až 2 cm velké tobolky a zářivě oranžové míšky, ukrývající semena.
- Statný, rychle rostoucí keř s výškou kolem 3 m a šířkou 2,5 m uplatníme při tvorbě volných živých plotů, báječně vypadá ve spojení se zlátnoucími okrasnými trávami.
- Miluje živinami bohaté, vlhké, dokonce i těžké mokré půdy na slunci či v lehkém polostínu.
Hlohyně šarlatová
Pyracantha coocinea
Neproniknutelné husté stěny vytváří tento neopadavý trnitý keř, jehož oválné, tmavě zelené listy nechávají vyniknout zářivým, v závislosti na kultivaru žlutým, oranžovým nebo červeným na podzim dozrávajícím malvičkám.
- Vyhovují mu slunná až polostinná místa s úrodnou, propustnou zeminou, kde dorůstá do rozměrů až 3x3 m. Zmenšit jej lze řezem.
- Přestože je to keř plně mrazuvzdorný, nesnáší ledový vysušující vítr.
Růže šípková
Rosa canina
V zahradách přírodního charakteru či na pozemku sousedícím s volnou krajinou by neměl chybět nám všem starý známý šípek. Jeho prosté růžovobílé květy možná nejsou největší konkurencí záhonových růží, ale z ekologického hlediska je to dřevina nepostradatelná.
- Překrásné baňkovité, sytě červené lesklé plody jsou bohaté na vitaminy, čehož využívají ptáci i lidé. Roste rychle a snáší i radikální zmlazení na výšku 20 cm.
- Ostnité výhony mohou přivodit zranění, proto při střihu postupujeme opatrně, odstraněné části raději nekompostujeme, ale spálíme.
Krásnoplodka
Callicarpa bodinieri profusion
Jen málokterá dřevina upoutává tolik pozornosti tak, jako tento hustý, 2 až 3 m vysoký keř. V říjnu na něm mezi žloutnoucím, pomalu opadávajícím listovím dozrávají lesklé, zcela jedinečně vybarvené, tmavě fialové plody připomínající umělé korálky, které na rostlině vydrží často až do jara. Jejich síla se naplno projeví v zimě nad sněhovou pokrývkou.
- Nejhojněji plodí v úrodné, kyselejší, spíše vlhčí, zároveň však dobře propustné půdě na plně osluněném stanovišti, kam je sázíme v rozestupech 1,5 až 2 m.
Pámelník červenoplodý
Symphoricarpos orbiculatus
Bezproblémové pámelníky známe snad všichni jako „bouchací kuličky“. Hustý opadavý keř s tmavě zelenými listy dorůstá do výšky i šířky 2 m. Od konce léta nese svazky drobných bílých až narůžovělých, zvonkovitých kvítků, následované kulovitými, dužnatými plody.
Nejčastější je bíloplodá varieta S. albus, ale pámelník červenoplodý nabízí atraktivnější nachově červené plody, které vydrží dlouho do zimy.
- Nejvíce plodí po horkém létě, nejméně pak při pravidelném střihu.
- Nejlépe prosperuje v propustné půdě na plném slunci. Snáší ale také chudé půdy, stín i větrná a znečištěná stanoviště.
Další tipy na pěkné keře
Bez hroznatý Sambucus racemosa
Bez hroznatý Sambucus racemosa Brusnice brusinka Vaccinium vitis-idaea
Bez hroznatý Sambucus racemosa Brusnice brusinka Vaccinium vitis-idaea Cesmína ostrolistá Ilex aquifolium
Bez hroznatý Sambucus racemosa Brusnice brusinka Vaccinium vitis-idaea Cesmína ostrolistá Ilex aquifolium Lýkovec jedovatý Daphne mezereum
Bez hroznatý Sambucus racemosa Brusnice brusinka Vaccinium vitis-idaea Cesmína ostrolistá Ilex aquifolium Lýkovec jedovatý Daphne mezereum Muchovník hladký Amelanchier laevis
Bez hroznatý Sambucus racemosa Brusnice brusinka Vaccinium vitis-idaea Cesmína ostrolistá Ilex aquifolium Lýkovec jedovatý Daphne mezereum Muchovník hladký Amelanchier laevis Rakytník řešetlákový Hippophae rhamnoides
Bez hroznatý Sambucus racemosa Brusnice brusinka Vaccinium vitis-idaea Cesmína ostrolistá Ilex aquifolium Lýkovec jedovatý Daphne mezereum Muchovník hladký Amelanchier laevis Rakytník řešetlákový Hippophae rhamnoides Skalník Cotoneaster
Rady & tipy
Bobulovité keře jsou skvělou volbou k přilákání a pozorování opeřenců. Už pouhé tři kusy různých exemplářů pro ně představují požitkářský ráj.
Větévky s plody obohacují dekorativní vazby. Zvláště dobře se k tomu hodí krásnoplodka, brslen, skalník, cesmína nebo šípková růže.
Zatímco plody růže šípkové, muchovníku, brusinky nebo rakytníku řešetlákového jsou jedlé a bohaté na vitaminy, jiné mohou být pro člověka vysoce jedovaté - např. brslen, cesmína nebo lýkovec.