Článek
Chcete vysadit strom? Děláte dobře! Víte ale, jak bude vypadat, až mu na podzim prořídnou listy nebo kolik místa v zahradě zabere po dvaceti letech?
Abyste ho nemuseli mrzačit nebo dokonce kácet, zajděte se na něj předem podívat. Dá vám to jasnější představu nejen o jeho vzhledu, ale i o podmínkách, v jakých prospívá.
Možná vás k návštěvě inspirují fotografie z arboreta Šmelcovna v Boskovicích, kde se na ploše bezmála devíti hektarů v celé své kráse předvádějí dřeviny ze všech koutů světa, doprovázené rozmanitými výsadbami trvalek a okrasných trav.
Zlatý hřeb podzimu
Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) vás už při prvním pohledu přivede do němého úžasu. Statný, až 40 m vysoký elegán s rovným kmenem a širokou korunou na podzim oslňuje velkými, žlutě vybarvenými listy typicky lyrovitého tvaru se čtyřmi laloky.
Ač původem Američan, v našem podnebí se mu daří a dobře odolává i znečištěnému ovzduší. Dosud však zdobí spíš arboreta či parky než zahrady. A to dokáže hotové divy, vždyť i výběh pro kozy díky němu působí mnohem velkolepějším a honosnějším dojmem!
Prima trojka
Tři dřeviny stačí k tomu, abyste měli na co nalákat pohled, když už toho v záhonech k pokoukání mnoho nezbývá. Kouzlo této jednoduše, ale efektně navržené skupinky spočívá v nápadných odlišnostech jednotlivých druhů.
Zatímco habr (Carpinus betulus) dál vesele hýří zlatem svých listů, břízu (Betula pendula) už dávno očesal vítr a nechal vyniknout její bílé borce. Dřišťál (Berberis thunbergii) se zase vychloubá přebohatou nadílkou ruměných plodů.
Klidné spočinutí
Nejen stromy a keře si po dlouhé zahradní sezóně zasluhují odpočinek. Využijte jejich půvaby a uvelebte se na židli v jejich ochranitelské náruči. Střecha tvořená opadavými listnáči vás ochrání v létě před úpalem, zatímco v závěru sezóny propustí právě tolik slunečních paprsků, kolik jich je k posledním příjemným chvilkám stráveným venku zapotřebí.
Nenáročný živý plot z hustě spletitých výhonů skalníků (Cotoneaster) přibrzdí vítr a místo k sezení oživí jásavou barvou kulaťoučkých plodů.
Roztančené trávy
Netradičním, o to však přitažlivějším partnerem stromů jsou ozdobnice (Miscanthus). Ty se rozrůstají do trsů, které jsou rok od roku hezčí a bohatší, a kromě načechraných květních lat v této době nikomu neujdou jejich pozlacená stébla a listy.
Oblíbené okrasné trávy v celé škále zajímavých kultivarů pěkně ladí s břízou, s níž sdílejí vášeň pro tanec v rytmu podzimního vánku. Pohledný pár snadno prozáří celou zahradu, i když sluníčko přestane šimrat do tváře.
Hrátky s kontrasty
Podzimně ustrojené stromy a keře nacházejí v době svého vrcholu pramálo konkurence. Jenže zahrada, kde všechno listí naráz opadne a zůstanou po něm jen holé větve, může budit skličující pocity. Proto by v ní z celkového počtu dřevin měla růst asi třetina těch, kterých se sezónní proměny netýkají a které díky stálezeleným listům a jehlicím vyhlížejí po celý rok přívětivě a svěže.
Řádka pěkných, ovšem líně rostoucích smrků sivých (Picea glauca) Conica se tohoto úkolu zhostí na jedničku.
Dekorace s příběhem
Pod korunami stromů, kde se spolu honí světlo a stín, roste mech a voní tlející listí, panuje zvláštní tajuplná atmosféra jako stvořená pro skřítky a víly.
Inspirujte se v arboretu Šmelcovna, které spoustu let spolupracovalo s pohádkářkou Vítězslavou Klimtovou, a vymyslete pro své děti pohádkový příběh odehrávající se přímo ve vaší zahradě. Bude je to bavit a lecčemu se přiučí.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.