Článek
Venkovní kuchyně by měly předně dobře sloužit účelu, pro který vznikají, a brát v potaz, pro kolik osob se v nich bude jídlo připravovat a kolik lidí se bude v kuchyni pohybovat. Výhodou je, že v nich zpravidla není problém vytvářet větší kuchyňské ostrůvky.
Trendem v oblasti venkovních kuchyní jsou drobné vychytávky. Vyznavači dobrého piva tak určitě ocení možnost nechat si přímo do zdi venkovní kuchyně zabudovat pípu. Zájem je i o návrat k přípravě tradičních pokrmů ve venkovních kuchyních, kromě grilů, ohnišť, pecí na chléb a udíren i o venkovní sporáky s litinovou plotnou, které jsou používány například pro přípravu placek nasucho. Do retro kuchyní tak můžete zakomponovat i levné kousky z bazarů.
V kurzu jsou dlouhodobě také přírodní materiály. Venkovní kuchyně by měla navazovat na zahradu, a čím lépe bude s přírodou korespondovat, tím lépe. Prim tak hrají popínavé rostliny na konstrukci stavby, trámoví, šindele, zelené střechy i využití kamene.
V kurzu jsou přírodní materiály i volba dekoru podle vzorníku RAL
Trendem je i použití přírodních materiálů, jednoduchost a funkčnost. Ve venkovních kuchyních se tak objevují masivní stoly a stolky, u kterých je dobře vidět struktura dřev, originální tvary a krásná kresba letokruhů. Kromě využití odolného a tvrdého dřeva vhodného do exteriérů zažívá boom i využití pískovce, který je dobře opracovatelný a ten kvalitní je také velmi odolný. Dobře se hodí do kuchyní zařízených v přírodním, Provence a rustikálním stylu.
Vyhledávané jsou pracovní desky a opláštění venkovních kuchyní, jež jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a je u nich možná volba dekoru podle klasického vzorníku RAL, který je celosvětově uznávanou stupnicí barevných odstínů. Díky tomu tak kuchyně lehce sladíte s celkovým zařízením exteriéru a jeho barevností. Do luxusnějších exteriérů tak můžete umístit třeba venkovní kuchyň se vzorem trendy bílého nebo zeleného mramoru.
Mějte na paměti, že ve venkovních kuchyních se vyplatí mít pracovní plochu otočenou směrem k jídelnímu stolu nebo baru tak, aby jedinec připravující pokrmy mohl být i v kontaktu s hosty. Dobře si také rozmyslete délku pracovní desky. Měli byste na ni být schopni pohodlně umístit tolik talířů, kolik máte židlí u venkovního jídelního stolu.
Je dobré myslet co nejpraktičtěji a neopomenout prostor na malou nebo i větší venkovní lednici. Ta umožní skladování masa, zeleniny i nápojů, které je lepší v parném létě podávat vždy vychlazené.