Článek
Rostliny, jejichž listy či stonky jsou masité, dužnaté, se nazývají sukulenty (z latinského succus - šťáva). A odtud pochází výraz sukulence čili schopnost rostlin vázat v pletivech vodu.
Dobří hospodáři
Sukulenty, mezi něž řadíme i obrovskou čeleď kaktusovitých, jsou mistři v hospodaření s vodou. Pocházejí totiž z míst, která patří k nejchudším na dešťové srážky. Jejich listy či stonky slouží jako rezervoáry, v nichž shromažďují vláhu získanou třeba i z mlhy. Kdyby to neuměly, nepřežily by.
Z přirozených stanovišť sukulentů vyplývá, že je zaléváme až tehdy, když zemina důkladně proschne. V zimě mnoho druhů dokonce nezaléváme vůbec! Zcela zničující je pro ně stání v mokru. Rostliny občas porosíme a dopřejeme jim dávku hnojiva pro kaktusy. Většina sukulentů miluje slunce nebo alespoň světlé místo.
Zajímavé druhy
Kuriózní pepřinec - Jednou z novinek posledních let je pepřinec (Peperomia ferreyrae), jehož listy uspořádané do hustých růžic připomínají svým tvarem i barvou lusky keříčkových fazolů. Výborně se hodí do moderního interiéru, kde vyniká v hladkém lesklém obalu. Na štědrou zálivku a chlad reaguje citlivě a rychle zachází. Není snadné udržet ho dlouho v bezvadné kondici.
Pestrolistý pepřinec Pepřinec okrouhlolistý (Peperomia obtusifolia) má tmavě zelené velké, jakoby voskované listy, ale lépe vypadají pestré variety Variegata či Gold Tip s listy zdobenými krémovým či žlutým mramorováním. Ve srovnání se světlomilným původním druhem vyžadují stanoviště dál od okna v polostínu. Z listů stíráme prach a občas postříkáme vodou z rozprašovače.
Tečkovaná haworcie Kdybychom některé rostliny považovali za nesmrtelné, pak by jednou z nich byla jihoafrická haworcie (Haworthia). Zvlášť působivé jsou variety, jejichž temně zelené zahrocené listy zdobí mléčně bílé vystouplé tečky a proužky. Listové růžice zůstávají malé, a tak se klidně dají pěstovat v hrnečku. Pozor ale na přemokření! Stejně jako příbuznou aloe ji množíme bočními odnožemi.
Malá, ale nápadná dužnatka Pro dužnatku (Echeveria) platí příslovečné: co je malé, to je pěkné. Zaujme pravidelně poskládanými, voskově ojíněnými listy s namodralým, stříbřitým nebo růžovofialovým zabarvením. V předvánočním období se dokonce nabízejí rostliny přestříkané barevným sprejem. Z růžice za čas vykouknou postranní růžičky vhodné k množení. Při troše štěstí také vykvete. Potřebuje hodně světla.
Jemný ripsalis Zprvu vypadá jako střapatý bochánek, to až po nějaké době se jeho rozvětvené provázkovité výhony prodlouží a vytvoří zelený závěs. Ripsalis (Rhipsalis), podobně jako vánoční kaktus či jmelí, žije ve své domovině na stromech. Je to epifytní kaktus. V bytě ho pěstujeme ve vysokém květináči anebo v závěsné nádobě, vždy na dobře osvětleném místě bez přímého slunečního záření.