Hlavní obsah

Pěstování papyru v interiéru: Za teplo a dostatek vláhy se odmění dekorativními květy

Název papyrus je vám nejspíš povědomý z hodin dějepisu, protože ho staří Egypťané lisovali a používali k výrobě papíru. Původně ale tato bahenní rostlina pochází až z Madagaskaru a u nás se jí daří především v interiérech a zimních zahradách. Důvodem je její požadavek na teplo - okolo 20 až 25 °C. Jinak ji lze pěstovat bez větší námahy a vytvoří stylovou zelenou dekoraci. Za trochu té péče navíc se pak odmění i efektními roztřepenými květy.

Foto: Envato Elements

Papyrus lze koupit v zahradnictví v podobě malého trsu zasazeného v malém květináčku. Doma se ale při dostatku tepla a vláhy rozroste do pořádného houští.

Článek

Jednoděložných rostlin z rodu Cyperus neboli šáchor existuje až 600 druhů. Cyperus papyrus (šáchor papírodárný) ale patří k nejoblíbenějším. Nejen proto, že mu přesně vyhovují pokojové podmínky, ale také kvůli nenáročnosti, rychlému růstu a dekorativnímu vzhledu. Toho dosahuje díky dlouhým tenkým listům a stvolům s trsy drobných větviček, které zakončují drobné květy. Podle uspořádání listů se mu někdy lidově říká deštníkovník.

Dostatek vláhy a světla

Papyrus potřebuje především vydatnou zálivku, stanoviště na nepřímém světle a stálou teplotu okolo 23 °C. Pokud se mu těchto podmínek dostane, bude růst doslova jako z vody a jakožto trvalka vám vydrží dlouhé roky. Jen se raději vyhněte přímému slunci, protože i z přírody je zvyklý spíš na polostín. Od jara do podzimu mu vlhkost zajistíte každodenním zaléváním a případně i občasným rosením. Jen v zimě můžete trochu zvolnit. Vždy ale používejte odstátou vodu pokojové teploty.

Dále papyrus vyžaduje i vysokou vzdušnou vlhkost a přihnojování, které mu vyhovuje i dvakrát týdně. Někteří pěstitelé pak dávají květináč do kyblíku s vodou nebo vedle šáchoru vysazují některou z půdopokryvných rostlin, které dosahují jen nízkého vzrůstu, ale rozpínají se do šířky. Jejich výhodou je, že udrží zeminu déle vlhkou, proto si se šáchorem velmi dobře rozumějí. Z estetického i praktického hlediska se nejvíce osvědčila například soleirolia, známá také jako domácí štěstí.

Foto: Envato Elements

Papyrus působí velice dekorativně ať již sám, nebo v kompozici s dalšími rostlinami.

Do kuchyně i koupelny

Jako rostlina vyhledávající vlhko a teplo si šáchor papírodárný libuje v kuchyních i koupelnách. V obou případech se navíc bude hodit, že je bezpečný i pro děti a domácí mazlíčky a přirozeně čistí vzduch. Pozor ale na to, že kočky ho mohou okusovat. Chutnat jim nejspíš nebude, ale potřebují trávu k čištění trávicího traktu. A právě papyrus je pro to ideální, protože velmi rychle dorůstá. Můžete jim ho tedy dopřát dle libosti.

Pokud jde o využití v kuchyni, tento druh šáchoru příliš vhodný není. Oblíbenou pochoutkou je ale příbuzný zelenošáchor jedlý (Cyperus esculentus), se kterým se můžete setkat zejména v arabských zemích. Z jeho podzemních hlíz se dělá pražená pochoutka podobná mandlím. Dokonce si díky tomu vysloužil přezdívku zemní mandle nebo tygří ořech.

Foto: Profimedia.cz

Při troše péče se odmění deštníkem se spoustou střapatých květů.

Bezúdržbová varianta

Pokud se vám papyrus líbí na pohled, ale časté zalévání není nic pro vás, můžete si ho pořídit v takzvané stabilizované verzi. Tato speciální úprava zajistí dokonalý vzhled téměř k nerozeznání od živé rostliny. Papyrus vám tak bez jakékoliv péče vydrží i více než pět let a bude efektně zdobit váš domov nebo třeba kancelář. V tomto případě ale naopak nesmí přijít do kontaktu s vodou a ideálně ani s vlhkým prostředím.

Z běžné pokojovky vypěstovali v kanceláři během 15 let takřka stometrovou Adélu

Zahrada

Výběr článků

Načítám