Článek
Pergolu i altán výrobce postaví na míru za několik desítek tisíc korun. Levnější jsou tzv. stavebnicové typy, které nalezneme v hobby marketech a ve firmách zabývajících se zahradním nábytkem, domky a chatkami.
Vybírat můžeme z mnoha typů, které jsou často vymyšleny tak, aby se přizpůsobily představám zákazníka, pracovat lze i s 3D návrhy.
Výhodou stavebnicových typů je možnost vyměnit díl za díl v případě, že dojde k napadení materiálu dřevokaznými škůdci a plísní, a to přesto, že je dřevo již z výroby ošetřeno impregnačními a ochrannými prostředky.
Pergola i altán jsou vystaveny venkovnímu prostředí, takže alespoň jednou za pět let vzhled materiálu oživíme a ošetříme oleji, barvou, protiplísňovým přípravkem.
Altán praktický i romantický
V proskleném altánu s plnými stěnami (dřevěnými i zděnými) můžeme v létě přespávat. V zimě do něj uložíme zahradní nábytek a techniku. Větší altány propojíme se zahradní kuchyní. V takovém případě altán svým vzhledem připomíná malou dřevostavbu.
Naproti tomu šesti- až osmihranné stavby s otevřeným průchodem, zábradlím a lavičkami vybízejí k venkovní kávové siestě nebo zahradní party. Stěny tvoří mřížoví z dřevěných latěk, přičemž horní část zůstává otevřená, volná. Existují také velmi vzdušné typy se sloupovím a střechou.
Splňuje-li stavba spíše užitnou funkci, pak je zpravidla střecha z polykarbonátu či břidlice, někdy ji pokrývají šindele a rákos. Až na výjimky má střecha tvar nízkého jehlanu.
Altán si můžeme představit s plastovou či kovovou konstrukcí, letní varianty bývají dokonce plátěné. Tyto typy jsou nejlevnější, stojí kolem 2500 Kč. Na druhé straně cenového spektra se pohybují celodřevěné stavby z buku, dubu, teaku, za které zaplatíme minimálně 60 000 Kč.
Pergoly zdobné a relaxační
Pergola je otevřená venkovní konstrukce, nejčastěji celodřevěná. Může být krytá, ale i beze střechy, s plnými, mřížovými nebo propletenými (ratanové proutí) stěnami, které se často stávají opěrnou konstrukcí pro popínavé rostliny, včetně dřevěného roštu nahrazujícího střechu.
Střechu mohou tvořit i příčná prkna, zejména u pergol přistavených ke zdi, které rozšiřují obytný prostor domu. Střešním materiálem jsou polykarbonát, břidlicové či asfaltové šindele, trapézové a vlnité desky z PVC.
Materiál by neměl být příliš lehký, nebo ho alespoň dobře upevníme, aby odolal silnému větru. Pevné uchycení – kováním k podkladu – řešíme i v případě samostojné pergoly.
Nejbezpečnější je kotvení ke stěně domku nebo garáže, kdy pergola plní funkci zastřešení automobilu.
Ať už je pergola rohová, obdélníková nebo atypická, obvykle určují její využití stěny. Vrch do oblouku s mřížovanými stěnami patří mezi dekorativnější, vzdušné typy. Plné stěny chrání před nepřízní počasí a pozorností okolí.
Je dobré vědět
Kryté venkovní stavby musejí mít kvalitní izolovanou střechu, stejně tak důležité je ukotvení podle typu terénu. Podlahy a dřevěné konstrukce umísťujeme nejméně 40 cm nad zem.
Dbáme, aby dřevěné prvky šlo vyměnit, takže je nezazdíváme. Nad okny a dveřmi vybudujeme přesahy a přístřešky. Plochu pergoly/altánu řešíme s možnostmi prostoru pro ně vymezeným.
Ideální je místo v závětří, z dosahu stromů a vysokých keřů. Počítáme-li s propojením se zahradní kuchyní nebo venkovním krbem, umístíme pergolu/altán co nejblíže ke vstupu do domu.