Hlavní obsah

Péče o trávník v zimě: Jak ho udržet zdravý až do jara

7:01
7:01

Poslechněte si tento článek

Zima je pro trávník obdobím vegetačního klidu. Zároveň máte také dostatek času posoudit jeho stav, případně si naplánovat, co s ním uděláte v příští sezoně. Díky vhodné péči ve zdraví přežije chladné měsíce.

Foto: Envato Elements

Trávník sice přes zimu odpočívá, ale pokud si nehoví pod rozumně vysokou sněhovou nadílkou, potřebuje trochu té péče a dohled.

Článek

Jakmile teploty klesnou pod 5 °C, růst trávy se zastaví. Znamená to, že ji není třeba sekat. Sekáním byste trávu zbytečně stresovali, a tím i poškodili.

Jediný vhodný čas je za suchého zimního počasí. Pamatujte ale, že i tehdy trávník spíše uklízíte, než sekáte. Znamená to použít nejvyšší nastavení sekačky. Poslední sečení by mělo být ve výšce 5–7 cm. Pokud to ale není nutné, trávu v zimě vůbec nesekejte.

Místo toho se soustřeďte na údržbu sekačky. Vyčistěte ji, případně opravte, pokud s ní byly nějaké problémy. Ať je v perfektním stavu na první jarní sekání.

Dřeviny s dekorativními plody zahradu v zimě rozzáří

Zahrada

Zametejte spadané listí

V zimě záleží na tom, abyste udrželi čistý a zdravý povrch trávníku. Spadané listí, větvičky se mohou hromadit, zachycovat vlhkost a podporovat vznik chorob, jsou potravou pro škůdce. Proto pokud na trávník během zimy ještě spadne nějaké listí nebo větvičky, odstraňte vše pomocí lehkých hrábí. Díky tomu zůstane trávník prodyšný a minimalizujete riziko vzniku plísní.

Při úklidu buďte opatrní. Přílišné chození po trávníku může vést ke zhutnění půdy, nebo i k poškození jemných stébel, a to zejména, je-li půda vlhká.

Dávejte pozor na kaluže vody

Kaluže vody po silných deštích nebo po tání mohou signalizovat špatné odvodnění trávníku. Příčinou bývá zhutnění půdy, které neumožní správný odtok vody. Ta se potom hromadí na povrchu. Může vést k zamrznutí buněk v rostlinách, a tím k poškození trávního porostu.

Pokud si všimnete kaluží, naplánujte si na jaro provzdušňování trávníku. Bude to potřebovat. Provzdušňování znamená vytváření malých otvorů v půdě pro zlepšení odvodnění. Voda a živiny se poté efektivněji dostávají do kořenového systému.

Provzdušňování podpoří lepší proudění vzduchu, což pomůže trávě, aby rostla silnější a odolnější. Je to důležité zejména tam, kde je na trávníku vysoký provoz, a zhutnění půdy je tedy pravděpodobnější. Nemáte-li provzdušňovač (vertikutátor), dobře poslouží i zahradní vidle. Zatlačíte je do půdy, vytáhnete a vytvoříte s nimi díry v trávníku.

Leden je časem, kdy odebírat rouby ovocných stromů

Zahrada

Co s novým trávníkem?

Pokud jste v teplejších měsících zaseli nový trávník, musíte mu v zimě věnovat větší péči. Nová tráva je totiž náchylnější k poškození mrazem. Moc po ní proto nechoďte, abyste zbytečně neudusávali půdu nebo nepoškodili mladé rostliny.

Nezanedbejte přípravu

Zima je ideálním časem naplánovat si, kde na jaře zasejete nový trávník. Do přípravy půdy se přitom můžete pustit už teď, pokud není příliš velké vlhko nebo mráz. Začněte tím, že během zimy v daném místě rozbijete všechny velké drny. Zlepší se tím struktura půdy a usnadníte si s ní práci na jaře.

Přemýšlejte také o tom, jakému druhu trávy se v daném místě bude nejlépe dařit. Jde o slunné, nebo naopak zastíněné místo? Potřebujete trávník odolný vůči suchu? Tolerantní k silnému pěšímu provozu? Všechno hraje roli ve výběru správného osiva.

Mějte přehled o zdraví trávníku

Přestože je zima pro trávník klidným obdobím, nezapomeňte ho pečlivě sledovat. Všimnete-li si skvrn, nerovnoměrného růstu nebo jakýchkoli známek onemocnění, zabývejte se jimi hned. Jakmile stoupnou teploty, může být řešení problematičtější.

Mírné zimy a případné hnojení

Panuje-li během zimy mírné počasí, znamená to, že tráva trochu poroste. Pozorně ji proto sledujte. Jestli ztrácí barvu, použijte výhradně zimní hnojivo. Většina ostatních hnojiv by byla příliš silná a naopak by mohla způsobit špatný růst a vznik chorob.

Ideální zimní hnojivo má velmi nízký obsah dusíku a vysoký obsah draslíku, železa a zhruba 10 procent dusíku. Běžně se používá už na podzim a jeho účelem je zvýšit odolnost travního porostu proti chorobám, poškození zimními mrazy a zvládnout případný nedostatek vody.

Směs aplikujte pouze během mírného období, kdy trávník nepokrývá sníh.

Sněhové královně říkají po staletí zimní růže

Zahrada

Sníh za určitých podmínek neškodí

Je-li řeč o sněhu, je dobré si připomenout, že sníh trávníku nemusí škodit. Naopak. Může být prospěšný.

Sníh funguje jako izolace a ochrana trávníku. Je porézní a umožňuje výměnu plynů, což znamená, že pod sněhem je stále k dispozici kyslík. Pokud je tráva rovnoměrně pokrytá sněhem, všechno by mělo být v pořádku. Škodit může led, který vytváří nepropustnou krustu.

Ani se sněhem to ale není potřeba přehánět a rozhodně není chytré vzít lopatu a trávník zaházet vysokou vrstvou sněhu. Na jaře taková hromada bude tát mnohem déle. Trávník pod ní se kvůli tomu rozmáčí a bude žloutnout.

Pokud se potřebujete zbavit sněhu například při prohazování cestiček, odhazujte sníh spíše pod stromy nebo na okraje cestiček či na prázdné záhony. Není rovněž dobré nechávat sníh na trávníku ležet dlouho, a to hlavně na jaře, kdy se připravuje k růstu. Mohl by být napaden plísní sněžnou.

Jinak na horách a jinak v dolinách

Příprava trávníku na zimu a péče o něj během zimy záleží vždy na místních podmínkách. Jinou péči vyžaduje trávník na zahradě v horském prostředí, kde se sněhová nadílka zpravidla drží po celou zimu, a jinou v nízkých teplejších polohách, kde sněhu nebývá obvykle mnoho.

Obecně lze říci, že zejména tam, kde bude sníh schovaný většinu zimy pod sněhem, je potřeba jej vyživit podzimním hnojivem už na podzim, aby měl sílu celou zimu přečkat. Jako ten medvěd.

V oblastech, kde padá velmi málo sněhu nebo téměř žádný, je třeba o trávník pečovat trochu jinak. Pokračujte v sekání, dokud tráva nepřestane růst, což může být v teplejších oblastech docela dlouho. Trávy v mírném prostředí s minimem sněhu zpravidla ani nepotřebují zimní hnojivo.

Pranostiky o zimě: Co praví lidová moudrost a na co se může dnešní zahrádkář spolehnout

Zahrada
Související témata:
Péče o trávník

Výběr článků

Načítám