Článek
Denní péče
Drobné chilli papričky jsou velmi dekorativní a pokud se o ně budete přiměřeně starat, vydrží vám dlouhé týdny. Při pěstování na okně jim nejčastěji hrozí to, že je jednoduše „ulijete“. To znamená, že kořeny postrádají vzduch, v půdě začne klesat pH, na kořenech přestává růst kořenové vlášení, které je zodpovědné za příjem vody a živin a i když rostliny doslova stojí ve vodě, shodí listy a uschnou. Papričky tedy zalévejte jen tehdy, pokud je kořenový bal vyschlý. Vodu, která po zalévání zůstane v misce, vždy po půl hodině od zálivky vylijte. Papričku, kterou si koupíte s nasazenými plody, už není třeba hnojit – plody už neporostou, rostlina už ani znovu nevykvete. Určitou dávku hnojiva obsahuje i substrát, ve kterém paprička roste, bývá použito hnojivo s postupným uvolňováním.
Vlastní chilli papričky
Můžete si je samozřejmě vypěstovat i sami, v sortimentu semenářských firem jsou různé odrůdy s rozdílným stupněm pálivosti. Navzdory tomu, že jde o poměrně malé keříky pěstují se zcela stejně jako klasické papriky, musejí se tedy vysévat už v předjaří.
První plody dozrávají v srpnu. Jde o teplomilnou rostlinu, které vyhovuje teplé chráněné místo, výborně se tedy hodí pro pěstování na balkonech a terasách. Výhodou vlastních rostlin je také to, že přibližně víte, jak pálivou papričku pěstujete. Semenářské firmy totiž
pálivost označují na obalu semen.
Pozor na něj!
Na pultech se můžete setkat s velmi podobnou rostlinou ze stejné čeledi. Jde o lilek okrasný (Solanum pseudocapsicum). Na rozdíl od chilli papriček, které můžete v kuchyni bez obav používat, je tento lilek jedovatý. Bezpečným vodítkem je především tvar plodů – ty jsou u lilku hladké, kulovité, ale papričky mají vždy alespoň náznak rýhování a špičku.