Článek
Na okrasné zeleninové zahrádce můžete pěstovat vše, co máte rádi: bylinky, salát, plodovou zeleninu i brambory. Pokud vymyslíte výsadbu tak, aby okrasný efekt jednotlivých druhů vynikl, případně mezi ně či do lemu záhonu přidáte levanduli, afrikány, měsíčky a třeba i růže, bude výsledkem efektní zahradní koutek ve stylu venkovské zahrady, který obstojí i na nejviditelnějším místě u vaší chaty či chalupy.
A pokud nezapomenete vysadit zeleninové otužilce – především růžičkovou kapustu a kadeřávek, bude taková zahrádka zajímavá i v podzimním a zimním období. Mrazuvzdorná je však i vytrvalá zelenina, například křen, chřest či topinambur. Díky hlízám a kořenům schovaným pod zemí přežijí zimu a na jaře znovu obrazí. Mezi prvním a druhým rokem pěstování dokážou vzdorovat nízkým teplotám i dvouleté zeleniny – například černý kořen, petržel, pastinák a další.
Anglická venkovská zahrádka
Zahradnickým pravzorem při výsadbě okrasné zeleninové zahrádky je anglický venkovský styl 19. století, který tvořil protipól strojenosti zahrad u honosných venkovských sídel. Na útulné venkovské zahradě lze zkombinovat zeleninu s okrasnými květinami a dřevinami, ovocnými stromy i léčivými rostlinami, a to často i na malém prostoru. Důležité je, aby zeleninokvětinový mix působil lehce neudržovaně a asymetricky, ale také bez zbytečných nevyvážeností.
Pro výběr rostlin na anglickou venkovskou zahradu neexistují přesná pravidla. Bez obav tu lze zkombinovat balkonová rajčátka s jiřinami, bylinky se skalničkami a růže s kopretinami. Některé druhy zeleniny, například rebarbora, libeček nebo artyčok s ozdobnými dělenými listy a velkým červenofialovým květem se mohou uplatnit i jako solitéry.
Americká zahrádka
Inspiraci pro založení dekorativní zeleninové zahrádky můžete objevit nejen ve viktoriánské Anglii, ale i na zahrádce „People's Garden“ v Dendrologické zahradě v Průhonicích. Objevíte tu zátiší vytvořená z čínského zelí, kapusty, kedluben, rebarbory, rukoly, máty, kerblíku, česneku a ředkviček. Patří sem také různobarevné papriky a cukety. Červená i žlutá řepa je lemovaná rozkvetlým brutnákem a mohutnými artyčoky.
Podzimní tvář zahrádky dotvářejí pestrobarevné dýně a mangold s červenými nebo žlutými řapíky. K nakousnutí lákají rajčata San Marzano, která tvarem připomínají papriku. Kontrapuktem k nim jsou naopak rajčata citronová připomínající barvou i tvarem citron.
Projekt vznikl jako pocta prezidentu Lincolnovi k 200. výročí narození s výsadbou jeho oblíbené zeleniny a navazuje na aktivity Michelle Obamové. První dáma USA podobnou zahrádku založila v březnu 2009 u Bílého domu. Na jeho pozemku je vysazeno více než 55 druhů zeleniny a ovoce, které jsou využívány při přípravě jídel pro prezidentskou rodinu i pozvané hosty.
Výsadba podle slunce
Pro okrasnou zeleninovou zahrádku v našich podmínkách lze využít i balkón, terasu či okenní parapet. Jenom je nutné vybrat si podle intenzity slunečního záření plodiny, kterým se bude u vás dařit. Plodová zelenina (rajčata, papriky, okurky) a bylinky, jako jsou bazalka, oregano, šalvěj nebo rozmarýn, potřebují hodně slunce, kořenová zelenina je méně náročná. Nejméně slunce vyžadují saláty a hrách, z bylinek například petržel a máta.
Nejedlé krásky
Brukev zelná
Na podzim a v zimě zpestří zahrádku bílými, růžovými nebo nafialovělými listy. Hodí se i do květináče – buď samostatně, nebo jako skupina několika rostlin. Můžeme ji zasadit i na skalku nebo jí olemovat okraje květinových záhonů. Jíst se však nedá.
Kolokvinta obecná
Patří mezi oblíbené tykvovité rostliny a její žíhané plody jsou velmi dekorativní. Kolokvinta neboli hořká okurka je silným a toxickým přírodním projímadlem.
Ozdobná paprika
Rostlina má dekorativní žluté, oranžové, červené až fialové plody. Může se pěstovat venku i v interiéru. Papričky jsou však toxické a slouží pouze jako dekorace.