Článek
Úrodou obtěžkaná okrasná jabloň (Malus) způsobí, že se na listopad začnete těšit a mlhu, déšť i chlad hodíte při pohledu na barevná jablíčka za hlavu.
Taky v zimě, když je zasklí vrstva ledu nebo pocukruje sníh, rozdávají dobrou náladu, a tak není divu, že u jednoho stromku zůstane jen málokdo.
K výzdobě i do želé
K snědku přímo ze stromu nebo k přípravě štrúdlu se drobné malvice nehodí, ale je z nich chutné želé, do kterého můžete přidat lístky máty či rozmarýnu.
Jestli rádi aranžujete, uštípněte pár větviček a dejte je do vázy s plodenstvími okrasných trav. Senzačně vypadají v ošatce na stole nebo na vánočním věnci z chvojí.
Barvy jablíček jsou veselé a živé jako květy rudých máků, zlatých slunečnic a oranžových měsíčků. Hrstka kultivarů přináší plody růžové nebo temně fialové. U některých se na slupičce mísí několik barevných tónů naráz.
Výhodou je, že neopadávají, klidně mohou několikrát přemrznout a znovu roztát. V nahých korunách se jablíčka půvabně vyjímají ještě po Novém roce, dokud je nesklidí hejno hladových ptáků. Po změknutí se k nim slétají hlavně kosi, při troše štěstí ale přilákají vzácnější brkoslavy severní, kteří do zahrad občas zavítají.
Mějte ji na očích
Jabloň vysaďte na nejlepší místo, které objevíte, abyste na ni odevšad viděli. Zaslouží si to nejen kvůli štědré nadílce plodů v období, kdy je barev poskrovnu, ale taky proto, že na jaře překrásně a bohatě kvete. Květy jsou typicky jabloňové, čistě bílé, někdy světle až tmavě růžové ve tvaru mělké mističky.
Stromy vysoké čtyři až šest metrů s jedním kmenem a oblou či vázovitou košatou korunou dokonale splňují úlohu solitéry v trávníku nebo na křižovatce zahradních cest.
Rozložité větve vícekmenných jabloní příjemně zastiňují místa k posezení, zatímco úzce sloupovité variety vytvářejí kouzelnou scenérii v záhonech s trvalkami a trávami.
Ve větší nádobě se uplatní roubovanci s kmínkem vysokým jen kolem jednoho metru. Okrasná jablíčka můžete obdivovat dokonce i na bonsajích!
Pěstební zásady
Podobně jako klasické jabloně upřednostňuje místo na slunci, aby dobře rostla a plodila. Ve stínu hrozí napadení padlím, které poznáte podle bílého povlaku na listech, a to i přesto, že většina nabízených kultivarů je vůči této chorobě a strupovitosti odolná.
Půda by měla být hluboká, živná, vlhčí a dobře propustná. Přemokření kořenům vadí. Pokud stromek sázíte do trávníku, místo nad kořenovým balem udržujte alespoň dva roky bez drnů, aby nemusel soupeřit o vláhu a živiny.
Než se rostliny ujmou, pravidelně je zalévejte. Hnojte jen při pěstování v nádobě.
Nejkrásnější odrůdy
Red Sentinel — bílé květy ze světle růžových poupat, rudě červené, lesklé plody
John Downie — bílé květy, oranžovočervené šišaté plody
Butterball — bílé květy s růžovým nádechem, medově žluté plody
Evereste — nachově růžová poupata, sněhobílé květy, žlutooranžové plody
Van Eseltine — poloplné růžové květy, žlutooranžové plody
Scarlett — tmavorůžové květy, vínové plody, na jaře purpurové listy
Adirondack — bílé květy ze sytě růžových poupat, růžové až červené plody
Věděli jste, že…
…okrasná jabloň obstojí na jedničku jako dárce pylu, tzv. opylovač, pro klasické jabloně? Dobře se proto hodí k výsadbě do ovocného sadu.
…chybějící plody nejsou důvodem k panice? Strom si jednou za čas může dopřát odpočinek a urodit jen málo nebo vůbec.