Článek
První jsou na řadě dřeviny
Šeříky, rododendrony a další dřeviny potřebují po odkvětu odlehčit. V jejich tobolkách totiž začínají dozrávat semena, což nově rostoucí výhony zbytečně oslabuje. Zkuste si tedy vše co nejlépe naplánovat, ale určitě nespěchejte. Ideálně je stříhejte přibližně týden po odkvětu, kdy už mají rostliny vytvořené květní základy, a je tedy jasné, že se příští rok opět dočkáte krásných květů. V danou chvíli ale musíte odstranit veškerá květenství, a to těsně nad listy.
Sestřih je potřeba provádět velmi opatrně buď ručně, nebo zahradnickými nůžkami. A zároveň doporučujeme vyštípnout i poupata, která z různých důvodů nevykvetla. Pozor ale na to, aby nedošlo k vylomení rašících pupenů. U mladých rostlin zbytek keře nijak neupravujte, na zmlazovací řez máte čas až do října. Jen počítejte s tím, že po odkvětu bude rostlině stačit menší zálivka, přemokření jí nesvědčí. Starším rostlinám může prospět i radikálnější řez, díky kterému se nebudou tak vytahovat do výšky. Naopak vás potěší hustotou, kompaktním tvarem a příští rok i bohatším květenstvím v dolní části.
Součástí péče po odkvětu je i hnojení, protože tak dřeviny lépe zvládnou řez a nebudou jim tolik opadávat listy. A zatímco šeříkům stačí běžná dusíkatá a později draselná hnojiva, rododendrony potřebují speciální varianty, které nesmí obsahovat uhličitan vápenatý. Naopak potřebují dostatek draslíku a fosforu, a to hlavně v letních měsících.
KVÍZ: Pěstovaly je už naše babičky. Znáte tradiční okrasné květiny?
Následují cibuloviny
Velmi důležité je odstranění květů také u cibulovin, jako jsou tulipány, hyacinty nebo krokusy. Okvětních lístků je můžete zbavit okamžitě po odkvětu. Tvorba semen by je zbytečně vysilovala podobně jako zmiňované dřeviny, a docházelo by tak k nechtěnému zmenšování a dělení cibulek. Listy ale nestříhejte ani ve chvíli, kdy žloutnou a upadají. A pokud si chcete dát květiny do vázy, nechte jim alespoň dva spodní listy, aby měly z čeho cibulky vyživit.
Teprve po uvadnutí listů živiny z nich přecházejí do cibulek, které se postupně zatahují. Nadzemní části uschnou a vy je můžete odstranit a cibulky opatrně vyjmout ze země. Následně z nich odstraňte zeminu a skladujte je na suchém a temném místě, kde nehrozí napadení hnilobou nebo plísněmi. Začátkem podzimu tak opět budou připravené na vysazení.