Článek
Rostliny právě zahajují období vegetačního klidu. Padá listí, teploty klesají. Podzimní podmínky vytvářejí ideální prostředí pro úpravy zahradní půdy. Ty zahrnují přidání organické hmoty, hnojiva nebo modifikátorů pH, abyste vytvořili vhodné podmínky pro růst kořenů rostlin.
Materiály, jako například kompost, dodávají půdě pórovitost, díky které snadno absorbuje vodu. Vzduchové kapsy v půdě zadržují vodu během sucha a umožňují jí volně proudit, když je jí naopak přebytek.
Lépe teď než na jaře
Jedním z hlavních důvodů, proč se věnovat charakteru a kvalitě půdy ještě nyní na podzim, je vytvoření co nejpříjemnějšího prostředí pro výsadbu mladých rostlinek na jaře. Tehdy budete pravděpodobně na záhony sázet mladé rostliny s jemnými kořeny. Proto by bylo složité v jarním období přimíchávat do půdy kompost nebo jiné hnojivo. Riskovali byste totiž poničení kořínků.
Rýt záhony, nebo nerýt? Inu, každý podle svého
Abyste z úprav půdy vytěžili maximální užitek, je dobré organický materiál zapracovat do hloubky 10–15 centimetrů. Vrstva hmoty by měla být cca 3–10 cm silná a rovnoměrně zapracovaná do všech záhonů. Postupně se spojí s okolní půdou a vytvoří ideální směs pro budoucí sazenice.
Tvorba humusu
Jak se organická hmota rozkládá, uvolňují se z ní živiny, které pronikají do země. Kořeny rostlin, keřů a stromů je podle potřeby odčerpávají. Půdní mikroorganismy, červi a larvy brouků organickou hmotu konzumují a přeměňují ji na cenný humus. Zdravá zahradní půda je zásluhou jejich působení plná černého, drobivého humusu, který je výsledkem rozkladu.
Díky přidanému organickému materiálu bude zahrada také lépe odolávat extrémům počasí, škůdcům a chorobám. Přidávaná organická hmota je užitečná rovněž při rozrušování jílovitých půd, zvyšuje i savost v písčitých oblastech.
Aktivita mikroorganismů klesá
Nízké teploty zpomalují aktivitu mnoha organismů. Houby, bakterie, červi a larvy hmyzu pracují v chladnu pomaleji. Jakmile se ale oteplí, svoji aktivitu okamžitě zvýší. Díky izolaci v zemi přežijí chladné období roku, ale většinou se musí v zimě stáhnout do hlubší vrstvy půdy. Na povrchu by je ohrožoval mráz. Právě proto s přidáním organické hmoty do půdy na zahradě neotálejte.
Sklizeň až po prvních mrazících? Vyplatí se u jablek, vína i jahod
Mulč funguje jako izolace
Výhodou nízkých teplot je, že mulč na záhonech vydrží opravdu hodně dlouho. Pokud byste ho rozprostřeli v létě, vlivem tepla se poměrně rychle rozloží. Na podzim ale k tomuto procesu nedojde. Naopak, ležící mulč bude během zimy fungovat jako účinná izolace půdy a rozkládat se začne až v příštím roce, když nastane teplejší jarní počasí. Díky tomu v zimě vznikne přirozené izolované prostředí pro půdní tvory, kteří ho potřebují.
Kapsy v listí, tunely vytvořené červy a pavučiny přezimujících pavouků vytvoří útulný domov. S příchodem teplého jara se organický materiál začne rozkládat, zvířata vylezou ze svých zimních úkrytů a kořeny rostlin budou vysávat živiny dodané do půdy.
Modifikátory pH potřebují čas
Podzim je rovněž vhodným obdobím pro úpravu pH půdy. Modifikátory pH potřebují určitý čas, než se jejich přítomnost v zemině projeví a než se pH půdního prostředí změní. Čím rovnoměrněji je do půdy zapravíte, tím lépe a rychleji budou fungovat. Během zimy budou mít navíc spoustu času na to, aby začaly správně působit, zatímco cibuloviny, keře a stromy ještě spí.