Hlavní obsah

Necháváte mulčování na jaro? Přečtěte si, proč je ideálním obdobím pro tuto práci podzim

4:32
4:32

Poslechněte si tento článek

Mulčování bývá často spojováno s jarním úklidem zahrady a čerstvou výsadbou nových rostlin, stromků a keřů. Má ale velký smysl věnovat se mu právě nyní na podzim. Vysvětlíme vám proč.

Foto: Envato Elements

Namísto namáhavého rytí záhonů doporučují někteří zahradníci pokrýt záhony na zimu mulčem.

Článek

Mulč pomáhá zabránit erozi půdy. Silné deště, větry a zimní vánice mohou odstranit část ornice z vaší zahrady a připraví tak rostliny a stromky o půdu bohatou na živiny. Vrstva mulče jejich působení tlumí a udrží půdu tam, kde má být.

Hlavně citlivější rostliny během zimy potřebují dobrou izolaci proti mrazu. Mulč pomáhá chránit kořeny rostlin. Díky němu dostanou teplo a na jaře se jim pak bude dobře dařit. V zimě mulč zabraňuje promrznutí půdy, v létě naopak jejímu přílišnému zahřátí při vysokých teplotách. Právě tato funkce mulče je důležitá rovněž všude tam, kde se na podzim sázely nové rostliny a stromky.

I když to samozřejmě teď přes zimu nebude ten hlavní důvod, proč mulčovat, pro úplnost si připomeňme velký význam mulče i během sezony: mulč potlačuje růst plevele. Díky němu se nebudete muset tak intenzivně věnovat nepříliš oblíbené zahradnické činnosti - plení. Zakrytím půdy mulčem účinně blokujete pronikání světla k semenům plevele, takže nemohou vyklíčit a nekontrolovatelně růst. Mulčová bariéra také brání tomu, aby se semena plevele poletující vzduchem dostala do kontaktu s půdou a mohla vzejít.

Jak připravit skleník na zimu

Zahrada

Udrží vlhkost

Půda je na podzim pořád ještě teplá a vlhká a mulč po svém položení na záhony zachytí toto teplo a vlhkost a ochrání zem před zimními mrazy. Když rozložíte mulč na záhony teď během podzimu, efekt jeho aplikace budete sklízet i v příští sezoně. I biologicky rozložitelný mulč, jako například kůrová štěpka, vydrží do konce příštího léta i déle. Mulčovací vrstva vám navíc pomůže v suchých letních měsících udržet dostatečnou vlhkost v půdě.

Použití biologicky odbouratelného mulče také zlepšuje stav půdy, ať už jde o kůru, listí nebo jehličí. Jak se mulč postupně rozkládá, uvolňuje do půdy živiny, které rostliny svými kořeny absorbují. Mulč tedy v podstatě vyživuje půdu, která je pak mnohem kvalitnější. Nejde proto jenom o zlepšení struktury půdy, ale i jejího celkového stavu.

Další výhody mulčování

  • Mulč pomáhá odradit některé škůdce.
  • Ve hře je i estetický vzhled záhonů. Rozprostřený mulč vypadá opravdu dobře. Vaší zahradě dodá pěkný dekorativní vzhled i v zimním období, kdy je zahrada prakticky holá a vypadá jinak nevlídně.
  • Hmyz, který přezimuje v organických materiálech, třeba motýli nebo některé druhy včel, ocení útulný úkryt ve vrstvě mulče.

Nejste spokojeni s kvalitou půdy na zahradě? Teď je ideální čas s tím něco udělat

Zahrada

Dodržujte dostatečnou vzdálenost a tloušťku

Mulč byste měli pokládat ve vzdálenosti alespoň 7 cm od kmenů stromů a stejně daleko od stonků rostlin. Pokud se mulč dostane až ke kmeni nebo stonku, může strom, keř či rostlinu stresovat a dusit.

Důležité je také, jak silnou vrstvu mulče položíte. Jako optimální se doporučuje cca 5-7 cm. Pokud vám ještě na záhonech zbylo něco z jarního mulčování, nebude od věci si změřit její tloušťku, abyste to s množstvím nepřehnali. Možná zjistíte, že postačí rozložit už jenom další centimetr či dva.

Druhy mulče

Mulč rozdělujeme do dvou kategorií, a to na již zmíněný biologicky odbouratelný a neodbouratelný. Lepší je samozřejmě používat biologicky rozložitelné materiály. Takové mulče umožňují snadné proudění vzduchu a vody v celé své vrstvě, což je nesmírně důležité.

Syntetické mulče nebo kameny to nedovolují a některé blahodárné projevy mulčování tak nelze čekat. Na druhou stranu i biologicky nerozložitelný mulč poslouží dobře základnímu účelu. Nepomůže vám sice k vyšší úrodnosti a prodyšnosti půdy, ale stále potlačuje růst plevele a pomáhá zadržovat vlhkost.

Pozorujete rádi ptáky? Připravte jim různá krmítka a do nich pestrou a vhodnou potravu

Zahrada
Související témata:

Výběr článků

Načítám