Článek
Pozorování ptáků na krmítku, ale nejenom tam, během vyhrazeného lednového víkendu po dobu jedné hodiny, to je v kostce pointa tzv. Ptačí hodinky, které se v Česku účastní stále více lidí. Loni jich bylo 35 tisíc a zaznamenali na svých stanovištích takřka 800 tisíc ptáků.
Akce České společnosti ornitologické (ČSO) představuje zajímavou možnost pro laiky stát se na chvíli vědeckým pracovníkem v terénu s možností zapojení celé rodiny včetně dětí. Jejich pozorování přitom nejsou samoúčelná, naopak, mají veliký význam pro české ornitology, kteří právě díky takto masivnímu pozorování ve stejném období mají možnost shromáždit obrovské množství dat. A že některá dovedou překvapit.
To, že pravidelně nejčastěji pozorovaným ptákem je u nás sýkora koňadra, leckdo vytuší. Se svými žlutými bříšky rozdělenými v půli černou linií upoutají pozornost snad každého. Tím spíš, když se na krmítku sejdou ve větším počtu a mají si pak toho tolik co povědět… Dalšími hojně pozorovanými ptáky jsou další staří známí - kosi, zvonci, sýkory modřinky atd.
KVÍZ: Poznáte naše ptáky podle jejich zimního zpěvu?
Zajímavostí je, že se čím dál častěji v zimě na krmítku objevují i tažné druhy, třeba špačci. „Zaznamenali jsme například 139 rehků domácích, ale i holuby hřivnáče, konipasy bílé či pěnice černohlavé,“ jmenuje Filip Tuháček, koordinátor Ptačí hodiny z ČSO, výčet druhů, u kterých stále častěji mírnější zimy ovlivňují jejich rozhodnutí, zda se vydat na dlouhou cestu do Středomoří, nebo zariskovat a strávit zimu v Česku. „Jedním z druhů, které blíže sledujeme, je rehek domácí, pták roku 2024. Kromě ptačí hodinky se tak lidé mohou zapojit i do zimního mapování rehků,“ nabádá Tuháček k další dobrovolné aktivitě. Doplňme, že ptáka roku 2025 vyhlásí ornitologové v únoru.
Připomeňme si, jak sčítat
Do sčítání se může zapojit od 10. do 12. ledna 2025 každý, mohou to být jednotlivci, rodiny, ale i třeba školní kolektivy či přírodovědné kroužky. Pro pozorování, které trvá vždy jednu celou hodinu (její výběr je zcela ponechán na pozorovatelích), je třeba zvolit si místo, kde ptáci mají tendenci se v zimě vyskytovat. Ideální jsou samozřejmě krmítka. Pozorovat lze odkudkoli, kde má člověk dobrý výhled, tedy třeba i z balkonu, nebo rovnou z tepla pokoje.
Pro pozorování je dobré si připravit tužku a papír, případně si vytisknout formulář, který je na stránkách Ptačí hodinky. Výsledky po skončení pozorování je možné přepsat do online formuláře (ten lze vyplňovat i rovnou během pozorování), eventuálně zaslat ornitologům poštou, nejpozději do 19. ledna.
Během vybrané hodiny pozorovatelé počítají, kolik jedinců od určitého ptačího druhu na krmítku v jeden okamžik zahlédnou. Zaznamenávají pak nejvyšší počet. Tzn. pokud například v první čtvrthodině napočítali dva kosy černé a v poslední čtvrthodině přiletěli v jednu chvíli tři, zapisuje se trojka.
Počty ptáků rozhodně nenadsazujeme, není to soutěž, ale seriózní vědecký výzkum. Hodnotný je proto jakýkoli výsledek, který odpovídá realitě.
Ornitologové počítají s tím, že ptáky budou pozorovat laici, a proto pro ně na připraveném formuláři připravili i obrázky nejběžněji se vyskytujících ptáků, aby nikdo nemusel pracně pátrat, koho to vlastně na krmítku vidí. Do víkendu mají zájemci o sčítání ptáků možnost se i trochu potrénovat. „Na webu Ptačí hodinky máme materiály, které lidem pomohou rozpoznat nejčastější druhy, které létají na krmítka. Pokud si chtějí účastníci ověřit znalosti, mohou zkusit i některý z kvízů,“ navrhuje Filip Tuháček. Pro základní a rychý nácvik si nejběžnější druhy můžete prohlédnout i v naší fotogalerii.
„Některé druhy však dokážou rozeznat pouze zdatní ornitologové. Jedná se např. o šoupálka dlouhoprstého a krátkoprstého, kteří jsou od sebe téměř k nerozeznání a nejsnáze se poznají podle zpěvu. Navštíví-li nás šoupálek na krmítku, nejlepším řešením je zapsat jej jako šoupálek sp. (sp. z latinského species, tedy druh). Podobně je to u sýkory babky a sýkory lužní. V tomto případě zadáváme do formuláře sýkora babka/lužní,“ radí.
Několik pravidel
- Sčítat můžete i několikrát během víkendu, například jednu hodinu každý den. O každém pozorování pošlete zvláštní záznam.
- Pokud sčítáte ve větší skupině (více členů rodiny, rodina s přáteli, sousedy) u jednoho krmítka ve stejnou chvíli, o tomto pozorování pošlete pouze jeden záznam.
- Sčítejte všechny ptáky, které na vlastní oči vidíte, a to třeba jen v okolí krmítka, nebo když jen kolem proletí.
- Počty samců, samic či mláďat nehrají roli, vše počítáte jako jednoho ptáka.
- Nezapočítávejte ptáky, které pouze slyšíte, nebo o kterých víte, že na krmítko zalétají, ale zrovna ve vaši hodinu nedorazili.
- Pokud na vaše krmítko zalétá jen málo ptáků, nebo dokonce během hodiny nepřiletí žádný, pořiďte záznam i tak. I to je důležitá informace pro ornitology.