Článek
Měsíčnice roční (Lunaria annua) zakládá v prvním roce po výsevu růžici listů a střádá potřebnou energii, kterou druhým rokem přeměňuje v bohatství květů. Záhy po odkvětu utváří semena a tím její životní cyklus končí.
Když se s ní potkáte u lesíka, na příjezdové cestě k zahrádkářské osadě nebo na rumišti, tak je jasné, že někomu utekla ze záhonu a zplaněla. Je to totiž náruživá cestovatelka a svévolně se přesévá. K přepravě semen na větší vzdálenosti využívá sílu větru.
Prostá, ale nepřehlédnutelná
Ze zdravých semen vyrůstají statné, až metr vysoké rostliny s pevnou, řídce větvenou ochlupenou lodyhou. Listy jsou poměrně velké, drsné, srdcovitě tvarované s okraji zubatými jako kotouč od pily. Až na krémově panašovaný kultivar Variegata mají středně zelený odstín.
Vzhled listů spolehlivě prozradí, že jde o měsíčnici roční, a ne o večernici vonnou (Hesperis matronalis), která když rozkvete, jako by jí z oka vypadla.
Drobné květy složené ze čtyř korunních lístků přinášejí radost od dubna do června. Kromě šeříkově fialových existují rovněž bělokvěté variety. Hříčkou přírody jsou květy vymalované oběma barvami najednou.
Na rozdíl od své sestry, zákonem chráněné trvalky měsíčnice vytrvalé (Lunaria rediviva) rostoucí planě v přírodě, nevydává tahle dvouletka žádnou vůni. Výborně se hodí k řezu do vázy.
Radost až do zimy
Blízká příbuzná chejru, řeřichy a zelí, s nimiž sdílí čeleď brukvovitých (Brassicaceae), umí stárnout s grácií a vnést vzrušení i do podzimních a zimních záhonů.
Na sklonku života vkládá měsíčnice veškerou energii do tvorby velkých, ale lehounkých placatých semen, jež se vyvíjejí v bezpečí eliptických plodů zvaných šešule. Ty přecházejí od světle zelené přes fialovou ke slámově žluté. Když z nich zbyde jen papírovitě tenká, stříbřitě lesklá přepážka, září jako měsíc na noční obloze.
Právě podoba obnažených šešulek s naším nejbližším kosmickým sousedem dala měsíčnici rodové jméno. Možná jste jim jako děti také říkali stříbrné tolary nebo Jidášovy penízky.
Jak mít květy každé jaro
U měsíčnice nikdy předem neodhadnete, kde se znovu objeví. Chcete-li mít nad rostlinkami kontrolu, musíte semena posbírat dřív, než se zatoulají po okolí, tedy někdy od půlky července do konce srpna.
Semena vysejte nejlépe hned, mělce do běžné zahradní zeminy a přímo tam, kde mají rostliny kvést. Kvůli dlouhým kůlovitým kořenům špatně snášejí přesazování, nehodí se ani pro pěstování v květináči. Dopřejte jim slunce a přilákají první motýly, skvěle prospívají i v grošovaném stínu před keři.
Tip: Chcete znát trik, jak se z květů těšit každé jaro navzdory tomu, že jde o dvouletku? Semena vysévejte každoročně. Nebo aspoň dva roky po sobě a nechte na měsíčnici, ať zbytek udělá za vás. Nastartujete tak koloběh, který neskončí, dokud si to sami nebudete přát.
Ohleduplná společnice
Může jí být všude jako máku, přesto nikdy nepotlačí přednosti ostatních rostlin ani je neomezí v růstu. V roli společnice tulipánů a narcisů měsíčnici sotva něco překoná. Neodolatelně působí vedle zelenožlutých pryšců (Euphorbia polychroma) či obřích listů rodgersie (Rodgersia podophylla).
Na zahrádce lesního charakteru ji zkombinujte s orlíčky (Aquilegia), kapradím a klidně i s rudými pruty svídy bílé (Cornus alba) Sibirica. Po odkvětu vyzdvihuje šarm letních trvalek, jako jsou denivky (Hemerocallis) či mavuně (Centranthus ruber).
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Zaujme i v chladné části roku, když už v ní nezůstala ani kapka života. Ať už po boku okrasných trav na záhoně, nebo jako součást suché aranže v bytě.