Článek
Wolemie vznešená (Wollemia nobilis) je jediným žijícím druhem stálezelených jehličnanů z rodu blahočetovitých a dle porovnání se zachovalými zkamenělinami je zřejmé, že na planetě Zemi rostla už před 200 miliony let. Proto se jí někdy také říká živoucí fosilie.
Známá je přitom teprve krátce, objevena byla totiž až v roce 1994, a to v Austrálii. Roste v národním parku Wollemi ve Wentworth Falls v Blue Mountains (cca 200 km od Sydney). Podle současných odhadů žije ve volné přírodě méně než 200 rostlin.
Zajímavé je, že australská vláda povolila jejich pěstování a rozmnožování soukromé firmě. Ta vypěstovala nejprve dostatek sazenic pro botanické zahrady pro potřebu záchranného programu. Nyní už prodává mladé stromky i zájemcům z řad soukromníků.
Jedněmi z nich byli právě Angličané Pamela a Alistair Thompsonovi z vesničky Wichenford. Ti si v roce 2010 koupili od známých 46centimetrovou sazenici a zaplatili za ni tehdy 70 liber, což je podle aktuálního kurzu něco přes 2000 korun.
Mladý stromek zasadili na zahradě a věnovali mu náležitou péči, která mu zjevně šla k duhu. Wolemie jsou značně nenáročné rostliny, vyhovují jim půdní podmínky jako borovicím, mají rády lehkou a propustnou zem, která je dobře odvodněná. Měla by být středně bohatá na živiny a neutrální až mírně kyselá. Raději má slunečná stanoviště. Podle zkušeností z pěstování po celém světě je schopná ustát i mrazy do –15 °C.
Thompsonovic strom nyní dosahuje výšky čtyř metrů, ale je celkem jisté, že jejich wolemie s růstem ještě zdaleka nekončí. Běžná výška volně žijících rostlin tohoto druhu se totiž pohybuje mezi 7 a 20 metry.

Pamela Thompsonová si už plánuje, jak bude sbírat semínka a pěstovat z nich sazeničky, aby se tak přidala k záchraně vzácného rostlinného druhu.
Svým majitelům se však letos poprvé za všechnu starost odměnila tím nejzajímavějším, čím mohla – šiškami. Jak je vidno z videa agentury AP, jsou spíše úzké a protáhlé. Vyrůstají z konců větví a směřují dolů.
Thompsonovi jsou samozřejmě nadšení a už si plánují, jak se pustí do pěstování dalších stromků tohoto výjimečného druhu.
„Bylo by to úžasné, absolutně úžasné, kdybychom měli sazeničky a mohli rozmnožovat takhle vzácný strom,“ jásá Pamela Thompsonová. „Vůbec jsem si neuměla představit, že bychom mohli mít takové štěstí. Viděla jsem prodávat malý stromek za 1000 liber (29 000 korun),“ dodává.
Na semena si ale budou muset ještě počkat, konkrétně 18 až 20 měsíců. Tak dlouho totiž v šiškách dozrávají.
Živoucí fosilie - dinosauří strom
Wolemie je řazena mezi tzv. živoucí fosilie, tedy organismy, jejichž většina „vrstevníků“ je v současnosti pouze ve fosilním stavu. Do této skupiny starobylých rostlin patří například ginkgo biloba (předchůdci byli starší než 240 milionů let) nebo sekvojovec obrovský (současný druh je starý 20–30 milionů let).
Wolemie někdy zahraniční média nazývají dinosauří stromy. Nikoli proto, že by tak vypadaly, ale proto, že žily už na počátku jury a „pamatují“ tedy všechny všeobecně známé druhy dinosaurů počínaje dilofosaury přes brachiosaury, diplodoky nebo stegosaury a spinosaury, velociraptory a triceratopse a samozřejmě i tyranosaury.
Zatímco ovšem pád asteroidu dinosaury zahubil, wolemie a další druhy prehistorických stromů přežily až do dnešních dnů.