Článek
Odstraňte plevel a uvadlé květy
Pohromou pro záhon se plevel stává v momentě, kdy z něj vypadají zralá semínka. Odstraňte ho s předstihem, motyčkou, když je ještě malý, později ručně. Vyhněte se herbicidům, které ohrožují rostliny v sousedství.
Na kompost odkažte vše suché, polámané a poznamenané slimáky či housenkami. Odštipujte uvadlé květy, povzbudíte tím chuť rostlin k dalšímu kvetení.
Dobrý nápad: Třapatkovkám odtrhejte pouze uvadající jazykovité květy. Jejich ježaté terče, stejně jako ostatní okrasné semeníky, zkrášlí zimní období.
Prořežte a vytvarujte květiny
Na přerostlé roští není v záhonu místo! Vezměte nůžky na živý plot a věnujte keřům jednoduchý a přitom pohledný tvar koule, homole či válce. Pracujte při zamračeném počasí nebo večer, aby okraje přestřižených listů nespálilo sluníčko. Takřka magickou proměnou projde záhon po úpravě stromu prosvětlením, zmenšením a zvýšením koruny.
Dobrý nápad: Nebojte se dramatických změn. Prosychají-li třeba spodní větve jalovce či túje, odřízněte je. Vznikne tak nevšední stromek se štíhlou korunou.
Zapojte dekorativní prvek
Pečlivě vybraným dekorativním prvkem zamaskujete slabě kvetoucí trvalku i mezeru po sestřiženém trsu, protože k němu přitáhnete pozornost. Prvek by se vám měl líbit, ale také ladit s okolím.
Moderní skulptura je jako doma ve formální, geometricky řešené výsadbě, zatímco s květinami z babiččiných časů krásně souzní třeba dřevěný domeček pro hrdličky.
Dobrý nápad: Výhony popínavek a listy trvalek a trav naaranžujte kolem dekorativního prvku tak, jako by tam patřil odedávna.
Upravte okraje
Precizně začištěné okraje prozrazují, že je o okrasný záhon dobře postaráno. Nenechte trávu prorůstat mezi rostliny a rostlinám zabraňte, aby přesahovaly do trávníku. Ostré, rovné hrany vytvořte speciálním půlměsícem nebo rýčem a nožem. Rýha by měla být minimálně 10 cm hluboká. Travní drny zkompostujte a půdu směrem do záhonu upravte hrabičkami a udržujte v čistotě.
Dobrý nápad: Linie pro úpravu okrajů nejprve vyznačte provázkem, zahradní hadicí či pískem, případně moukou.
Narovnejte stonky
Rozpláclé trvalky kazí dojem všem ostatním. Zvedněte je a vyvažte k opoře z bambusových hůlek, lískových větví nebo trsy opatrně zasuňte do drátové konstrukce. Zprvu rostliny sice budou vypadat trochu zmateně, ale zakrátko se zotaví a přizpůsobí se nové pozici, aby opět mohly hrdě vystavovat své květy a záhon obohacovat do výšky.
Dobrý nápad: Malé jmění ušetříte, když k opoře trvalek použijete větve z prořezaných dřevin.
Vyplňte mezery
Na výsev letniček už je pozdě, ale v zahradnictví se to nyní jen hemží krásně rozkvetlými, urostlými trvalkami, které zacelí hluchá místa a záhonu dodají zářivé barvy. Vsaďte na podzimní hvězdnice, kvetou přebohatě až do prvních mrazíků a motýli s včelami se k nim slétají v hojném počtu. Přidejte také strukturu pomocí ornamentálních trav nebo tvarovaných dřevin.
Dobrý nápad: Do proluk postavte nádoby s dosnami, mnohokvěty a dračinkou, rázem takové hluché místo získá bujný, exotický vzhled.
Nezapomeňte
Nářadí vždy při ruce
Základní nářadí pro pravidelnou údržbu mějte vždy pospolu a snadno dostupné. Praktická je kapsa s nůžkami, ruční motyčkou a provázkem, kterou upevníte kolem pasu.
Při větším množství zahradního odpadu zvolte spíše kolečko než sběrnou nádobu.
Dejte rostlinám napít
Nic nepřivede záhon k životu tak, jako čerstvá voda. Zalévejte méně často, ale vydatně, spíš než krátce a denně.