Článek
Osvědčenou cestou nebo přinejmenším dobrým startem ke krásnému záhonu je umění párovat. Kombinaci kvetoucí trvalky s trvalkou zdobnou listem zvládne i úplný začátečník, ale nad efektním spojením odlišných květů je přece jenom nutné se trošičku zamyslet.
Některé fantastické dvojice mohou vzniknout neočekávaně, třeba když se některá z rostlin vyseje do jiné části zahrady, ale nemělo by to být pravidlem. Ochudili bychom se o zajímavou a vzrušující část zahradní tvorby.
Jak a podle čeho poznáme, že kombinace námi vybraných květin bude úspěšná?
Životní podmínky a nároky
Úplně ze všeho nejdříve musíme zjistit, zda vůbec budou vytoužené rostliny akceptovat stejné životní podmínky. Jen těžko by vedle sebe prospívaly vrbina s levandulí, třebaže barevně by šlo o kombinaci moc pěknou.
Doba květu
Jak půvabná by byla kombinace rudých tulipánů s bílými podzimními sasankami! Potíž je ale v tom, že jedny kvetou začátkem a druhé až koncem sezony. Aby bylo párování možné uskutečnit, musí rostliny kvést ve stejnou dobu.
Barva květu
Barevné cítění je natolik subjektivní, že se dá jen stěží diktovat.
Příjemná harmonie vzniká při sesazení tón v tónu, pastelové spektrum barev probouzí romantickou atmosféru a plamenné odstíny červené, oranžové a žluté přitahují pohledy jako maják.
Spoustu energie vyzařují dvojice kontrastních barev. Za určitých okolností fungují i tzv. zapovězené kombinace růžové a červené nebo třeba fialové s oranžovou, stačí zvolit neutrální, např. šedozelený podklad.
Velikost květu
V tomto ohledu je nejdůležitější nechat vyniknout individuální krásu jednotlivých rostlin. Obecně se dá říci, že čím větší, masivnější jsou květy jedné trvalky, tím menší a jemnější by měly být květy trvalky sousední a naopak. Velkokvěté druhy si tak nebudou výrazně konkurovat a drobné kvítky se nevytratí z naší pozornosti.
Tvar květu
Tvar květů se často odsouvá na vedlejší kolej, ale přitom s ním lze dobře pracovat. Stejně nebo podobně tvarované květy mají zesilující účinek. Ze záhonu na nás jednoznačně zapůsobí např. stračky s náprstníky a hlaváče s chrastavci. Napětí a vzruch kolem sebe šíří kompozice kontrastních květenství řebříčků a šalvějí nebo lupin a okrasných česneků.
Působivé kombinace
máčka (Eryngium) a šalvěj hajní (Salvia nemorosa)
kakost luční (Geranium pratense) a kontryhel měkký (Alchemilla mollis)
červená růže a modrá šanta (Nepeta)
krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata) a záplevák (Helenium)
chrastavec (Knautia) a stračka (Delphinium)
kyprej (Lythrum) a denivka (Hemerocallis)