Článek
V terakotové nádobě se sešly sezónní rostliny s dlouhověkými keříky, odolnými trávami a trvalkami, kterým trvalejší déšť ani jinovatka neublíží.
Spojuje je omezená paleta citlivě vyladěných, kontrastních barev a ušlechtilý tvar listů. Když se o ně budete dobře starat, zajistí pěknou podívanou na mnoho let.
Použité rostliny
Najít byste je měli v každém dobře zásobeném zahradnictví. Jejich počet přizpůsobte velikosti nádoby. Mělo by jich být tolik, aby v ní nezbylo prázdné místo.
Náš květináč měří v průměru pětačtyřicet centimetrů. Rostliny jsou z kontejnerů o průměru 12 cm a celkově vyšly na bezmála 400 Kč.
1x ptačí zob vejčitolistý (Ligustrum ovalifolium) Aureum - atraktivní kultivar přitahuje pozornost zlatožlutým panašováním na hladkých listech. Ty na vzpřímených větvích vydrží při mírném počasí živě barevné celou zimu. Nedostanou-li se k němu sluneční paprsky, celý zezelená.
2x skimie japonská (Skimmia japonica) Rubella - košatý keřík nepodléhá sezónním změnám, celý rok se pyšní sytě zeleným olistěním. Rubella je oblíbený samčí kultivar. Neplodí, ale už na podzim ukazuje koncové laty s červenými pupeny, které vykvétají na jaře a krásně voní.
1x dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides) Red Head - senzační odrůda nabízí stejně jako původní druh typicky vousatá válcovitá květenství. Ta však nejsou blonďatá, ale růžovofialová. Husté fontánové trsy štíhlých, až 80 cm dlouhých zelených listů se na podzim převlékají do teplých odstínů.
1x heucherela (Heucherella) Sunrise Falls - stálezelenou trvalku, která vznikla křížením mezi dlužichou a mitrovničkou, předčí v kráse listů máloco. Tento povedený kultivar v banánově žlutém odstínu, stříknutý bronzově červenou, prozáří mlhavá podzimní rána jako stowattová žárovka.
2x uncinie (Uncinia rubra) - trvalce s travnatým vzhledem lze v chladných dnech těžko odolat, protože má neobyčejně hřejivou bronzovou barvu. Škoda, že se po mrazivém doteku na jaře už nevzpamatuje. Mrazuvzdornou alternativou může být sedoulek (Ophiopogon) Nigrescens.
2x okrasné zelí (Brassica oleracea) - tuhé, zkadeřené listy téhle sezónní ozdoby, na kterých jinovatka doslova čaruje, nikdy neomrzí. V aranži se lépe uplatňuje zelenobílá varieta, ale existuje taky modrofialová s růžovobílými přechody. Střed hlávky postupně vybíhá, až nakonec odumře.
Jak postupovat při výsadbě
Ujistěte se, že má květináč odtokové otvory. Zvlášť důležité je to u plastových a kovových materiálů, jejichž stěny nepropouštějí vodu tak snadno jako terakota nebo dřevo.
Volný průtok vody, aniž by se vyplavovala zemina, zajistí hliněný střep, kus přeložených novin nebo vrstva keramzitu.
Nádobu vyplňte zeminou. Lepší než ta ze zahrady, která většinou obsahuje vyšší počet jílových částic, je vzdušný, dobře prosakující substrát z pytle. Rašelině se vyhněte. Rostliny střídavě vysazujte jednu těsně vedle druhé.
V omezeném prostoru pro kořeny nedosáhnou nikdy skutečné velikosti, proto kolem sebe nepotřebují tolik místa k rozrůstání. Začněte od středu nádoby a postupujte směrem k okrajům.
Podle potřeby přisypte další zeminu a kořenové baly opatrně přitlačte. Nakonec rostlinám dopřejte dostatek vody, protože sucho je jejich největším nepřítelem. S hnojením teď už nezačínejte.
TIP Chcete-li květináč ozvláštnit, omotejte kolem něj živou girlandu z břečťanu, jehož temně zelené lístky vydrží jako čerstvé dlouhé týdny.
Neobjevíte-li dostatečně dlouhý výhon, spojte tenkým drátkem několik kratších.
Následná péče
Zeminu nenechte nikdy vyschnout. Zalévejte ji i po krátkém dešti a v zimě, když zrovna nemrzne.
Na zimu chraňte kořeny před zmrznutím dvojitou vrstvou bublinkové fólie. Můžete ji použít z vnější strany anebo jí ještě před nasypáním zeminy vyložit vnitřek květináče. Pomůže taky, když nádobu postavíte na špalíčky a přitáhnete do závětří k domovní zdi.
Až přijde jaro, seřízněte dochan a z heucherely odstraňte zvadlé listy. Ptačí zob můžete podle potřeby zkrátit. Dejte pryč uhynulé zelné hlávky s unciniemi a nahraďte je třeba veselými maceškami.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Od dubna do konce srpna rostliny pravidelně přihnojujte. Nejlepší výsledky přináší tekuté hnojivo. Dodržujte údaje na balení a před aplikací nezapomeňte substrát provlhčit.