Hlavní obsah

Květen na zahradě: Výsadba, první sklizeň i péče o trávník

O kvalitě půdy a úrodě sice rozhoduje už duben, ale ani v květnu se vaše zahrada neobejde bez pravidelné péče. Výhodou je, že vás za to odmění krásnými rozkvetlými keři a ovocnými stromy i zářivou zelení a první sklizní. Až v druhé polovině měsíce jsou ale mrazy úplně zažehnané a vy můžete bez obav vysazovat letničky i skleníkové plodiny. Více než kdy jindy bude také potřeba sekat trávník, kterému prospívají intenzivnější sluneční paprsky i májové deště.

Foto: Envato Elements

V květnu se můžete na zahradě těšit z kvetoucích stromů a keřů. Mezi nimi obzvláště vynikají rododendrony.

Článek

Kdy zasadit letničky

Začátek měsíce patří kvetoucím rododendronům, šeříkům i dalším dřevinám, které v tu dobu zdobí zahradu krásnými barvami a naplňují omamnou vůní. Odkvetlé květy byste ale měli co nejdříve odstranit, aby rostlinám neubíraly sílu, kterou budou potřebovat na letní měsíce. Pomůže jim ale i dostatečná závlaha, přihnojování a vytrhávání plevele.

S vysazováním letniček raději počkejte až po zmrzlých mužích, tedy zhruba do poloviny května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Letním cibulovinám, jako jsou jiřiny, begónie nebo mečíky (gladioly) tak nehrozí žádné nebezpečí. Stačí je pravidelně zalévat, zbavovat plevele a přihnojovat stejně jako celou okrasnou zahradu.

Foto: Envato Elements

S výsadbou letniček počkejte až po zmrzlých mužích.

Zapomenout ale nelze ani na výsev dvouletek pro podzimní výsadbu. Nejoblíbenější z nich jsou určitě pomněnky, astry, karafiáty nebo macešky známé také jako violky.

Vypěstujte si kytice s vůní léta

Zahrada

Péče o ovocné stromy

Rozkvetlé jsou v květnu jabloně, broskvoně a další ovocné stromy, které se neobejdou bez dostatku závlahy a prokypřené půdy. Od příliš hlubokého rytí se ale už dnes ustupuje.

Peckovinám byste navíc měli ještě odstraňovat letorosty (vlky), aby jim zůstaly jen tři pupeny. Zároveň nastává ideální čas pro řez ořešáku a také pro případné postřiky, které nedají žádnou šanci škůdcům a zajistí spoustu zdravých plodů.

Jak na pěstování jahod

Ani v květnu není pozdě na založení jahodiště. Stačí najít slunné a vzdušné místo a použít ideálně textilii nebo fólii. Ty zabrání růstu plevelů a udrží v zemi vláhu.

Sázení do volné půdy s sebou nese více rizik, ale jakmile povrch zamulčujete slámou, případně posekanou trávou, hniloba by se vašim jahodám měla vyhnout. Obzvlášť se jim bude dařit, pokud si dáte záležet na zálivce, přihnojování a okopání. Kvetoucí rostliny ale už raději neokopávejte, zbytečně byste mohli ohrozit kvalitu plodů.

Foto: Envato Elements

I v květnu můžete ještě zakládat jahodiště.

Jak na pěstování jahod, kdy začít a čemu se vyvarovat

Zahrada

Výsev, výsadba a sklizeň zeleniny

Zatímco jarní salát, špenát nebo ředkvičky už pomalu můžete sklízet, některé teplomilné druhy zeleniny se teprve začínají sázet. Týká se to především hrachu, fazolí nebo červené řepy a samozřejmě i původně skleníkových plodin, které už v teplejších oblastech ČR můžete vysazovat rovnou na venkovní zahradu.

Na mysli máme například salátové okurky, nakládačky, keříková rajčata, papriky nebo cukety.

Jak na pěstování rajčat

Zahrada

Sekání trávníku nestačí

Stále je čas založit nový trávník, ale dostatečnou péči vyžaduje i ten stávající. Kromě sekání jednou až dvakrát týdně myslete i na pravidelnou zálivku, přihnojování a čištění od plevele, který nejlépe odstraníte mechanicky.

Zásadní je ale pro kvalitu trávníku také to, aby nikdy nepřerostl a nevykvetl. Zahradníci tedy doporučují stříhat ho už ve chvíli, kdy dosahuje jedné třetiny požadované výšky.

Foto: Envato Elements

Základem je začít se sekáním trávníku včas a nenechat jej vykvést.

Trávník, půda i dřeviny potřebují jarní péči

Jak na to

Související články

Jak naplánovat kouzelné zahradní stezky

Chodníky, cesty a cestičky patří k základním stavebním prvkům zahradní architektury. Naplánujte si je v návaznosti na stávající praktické i budoucí vysněné...

Výběr článků

Načítám