Článek
Které druhy mohou zdobit naši zahradu v právě probíhajícím létě?
Mnohokvěté růže
Tyto růže vytvářejí obvykle mnoho postupně se rozvíjejících květů na jednom stonku. Nejčastěji se uplatňují ve větších skupinách na záhonech, v jednořadých i víceřadých výsadbách kolem domu, tvoří např. předsadbu jehličin i listnáčů v sadovnických kompozicích. Které to jsou?
Polyantky – mají průměr květu do 35 mm. Dnes se pěstuje omezený počet těchto odrůd. Květenství čítá desítky květů, které obvykle nevoní.
Garnety, též garnetky jsou spíše nízkého širokého růstu (do výšky 50 cm). V cenících bývají uváděny mezi floribundami. Přirychlují se často tzv. pod sklem k řezu.
Polyanthybridy se liší od floribund menšími a často prázdnými květy. Jsou málo rozšířeny.
Floribundy jsou nižší než čajohybridy, květy jsou seskupeny po 4 až 9, málokdy voní. Kvetou obvykle celé léto, mnohdy až do zámrazu. Často se používají na plošné výsadby.
Velkokvěté růže
Tato skupina se nazývá také ušlechtilé nebo zahradní růže. Tyto růže rostou keřovitě, vzpřímeně. Některé silně rostoucí odrůdy dosahují v příznivých podmínkách výšku 1 m i více, většina ostatních má obvykle 60 až 90 cm.
Čajohybridy v této skupině zahrnují většinu pěstovaných odrůd. Vzhledem k tomu, že květy bývají na stonku převážně jednotlivě (někdy ale po 3 až 6), používají se zejména pro řez květů. Některé vydrží při správné péči ve váze až 14 dnů. Poupě je větší, plné, květy mnohdy příjemně voní.
Velkokvěté floribundy – floribundy grandiflory – tvoří přechod od čajohybridů k floribundám. Větší květy vyrůstají v početnějších květenstvích.
Anglické růže
Někdy se spolu se starými (historickými) odrůdami nazývají také růže romantické nebo nostalgické. Jsou to zvláštní kategorie růží anglického šlechtění Davida Austina, který křížil staré růže s moderními, aby vylepšil především jejich zdravotní stav a prodloužil dobu kvetení.
Lze je přiřadit též k sadovým nebo mnohokvětým růžím. Mají rozetkovitě nebo balónovitě uspořádané, nápadně plné, často vonné květy. Dnes přicházejí oprávněně znovu do módy.
Zásady letního řezu růží
I v létě jsou potřebné zásahy řezem. Jde hlavně o odstranění odkvétajících částí. Zbylé výhony a poupata se lépe vyvíjejí, záhon působí upraveně a především se zamezí tvorbě plodů (šípků), které oslabují růst.
Jen některé odrůdy (ze skupiny polyanthybridů nebo floribund) dobře obrůstají, aniž by se zpětně seřízly. Samy se tzv. čistí, tj. působením slunce, větru a deště rychle opadávají jejich korunní plátky.
Většinu odrůd čajohybridů mírným zkrácením výhonů povzbudíme k další tvorbě květů. Účelným odstraněním odkvétajících částí výhonů podpoříme bohatost kvetení.
U sadových, botanických a plodových růží, které zdobí zahradu svými plody na podzim a často dlouho do zimy, se odkvétající výhony až na výjimky neodstraňují!
Jak provádíme řez
Odstraňují se odkvetlé růže s výhonem jen k prvnímu až druhému vrcholovému listu. Při neúměrně silném řezu se totiž odeberou keři životně důležité listy, které produkují asimiláty. Hlubší řez rovněž významně zbrzdí (oddálí) tvorbu nových květů.