Článek
Křovinořezy se natolik osvědčily, že v následujících desetiletích pronikly do všech koutů světa a dnes je berou pravidelně do ruky i čeští farmáři a zahrádkáři. Ale vývoj se nezastavil. Na likvidaci divokých porostů přibyly další, ještě efektivnější a výkonnější stroje - mulčovače a cepovače.
Hodí se všude tam, kde potřebujeme několikrát do roka nekompromisně a rychle zlikvidovat vysokou trávu nebo divoké náletové porosty. Jaký je mezi oběma stroji rozdíl?
Podívejme se nejdříve na mulčovače, které jsou doporučovány na sečení přerostlé trávy.
„Jejich specialitkou je to, že jsou vybaveny masivním horizontálně uloženým rotačním nožem. Nůž má speciální tvar, díky němuž si dokáže stvoly trávy "přidržet" ve vzpřímené poloze, a pak je rozsekat na malé částečky. Jemná drť zůstává na strništi, kde se časem rozpadne a promění na přírodní hnojivo,“ vysvětluje odborník na tuto techniku Petr Zahrádka.
Naproti tomu cepové mulčovače mají zcela odlišný systém zpracování porostu.
„Ve spodní části totiž mají podélně uložený a řemenem hnaný válec, po jehož obvodu je rozmístěno několik desítek speciálních a velmi odolných cepovacích nožů,“ říká Zahrádka.
Díky těmto nožům dokážou cepové mulčovače nesmlouvavě zpracovat téměř jakýkoliv divoký porost, a to i ve velmi těžkém terénu. Například na okrajích lesa, podél břehů vodních toků a nádrží, nebo i za plotem na samotě stojící chalupy. Skoro bez nadsázky bychom se s nimi nemuseli bát ani do pralesa…
Mulčovače a cepovače ocení zejména ti vlastníci pozemků, kteří sice potřebují plochu důkladně vyčistit, ale nechtějí se zatěžovat následným odvozem travního odpadu. Vedle klasických chalupářů to mohou být například farmáři, ovocnáři, vinohradníci a samozřejmě také obecní úřady nebo společnosti, které mají kolem svých objektů větší zelené plochy.