Článek
Strašidelný svátek
Svátek Halloween (proběhl 31. října) má své kořeny ve starém keltském festivalu oslavujícím mj. úspěšné období sklizně. Dnes je oblíbený i u nás, radost z něj mají hlavně děti, protože je spojen se strašidelnými příběhy a hrami.
Neodmyslitelně k němu patří hrozivé osvícené masky vyřezávané z velkoplodých odrůd, jako jsou Goliáš či Gigante. Tykvím ale sluší i stylové doplňky, třeba motýlek ze smokingu nebo plesová škraboška, cylindr… V černé barvě, samozřejmě!
Čarovná světýlka
Mihotavé plamínky k podzimu patří stejně jako tykve. Tak proč nespojit oboje dohromady? Malé lucerničky jsou s trochou šikovnosti hotové za pár minut.
Z jedné strany vyřízneme otvor pro čajovou svíčku a opatrně odstraníme dužninu. Z druhé pak provrtáme několik dírek. Na zídce, na stolku, podél schodů nebo zahradní pěšinky přispějí malé svítilny k magické atmosféře podzimního soumraku. A navíc místo nádherně provoní!
Stříbrná noblesa
Stačí plechovka spreje a aranžmá získá zářivý vzhled, jaký se bezvadně hodí do moderního interiéru. Pod vrstvou stříbrné metalízy dokonale vyniknou křivky tykví do posledního detailu. Povrch přestříkáme nadvakrát a necháme důkladně zaschnout.
Elegantní ráz dekorace podtrhne podnos na vysoké noze. Tento je zhotoven ze svícnu a dezertního talířku.
Nadílka v košíku
Štědrou nadílku využijeme k naplnění drátěného koše, který můžeme podle libosti přenášet z místa na místo podle toho, kde zrovna chybí něco pěkného na pohled.
Dobře bude vypadat na lavičce vedle rozkvetlých listopadek, na zídce se svícny anebo pod stromem mezi spadaným listím.
Zavěšené ve větvích
Z drobnoplodých druhů anebo tykviček, které by už nestačily dozrát, snadno vyrobíme ozdoby, které zavěšené ve větvích působí jako šperky. Zkrášlit s nimi můžeme ledacos, třeba i pergolu nebo kliku u domovních dveří.
Důležité je, aby plody měly stopku, ke které přivážeme látkovou stuhu k zavěšení.
Pro ptačí návštěvníky
Dýně může posloužit jako krmítko pro opeřené hosty naší zahrady. Nožíkem odřízneme přední část břichaté tykve a lžící vydlabeme dužninu. Na vrchu provrtáme dva otvory, jimiž protáhneme kousek klacíku. K jeho koncům uvážeme pevný provázek k zavěšení. Místo po stopce ozdobíme pírky.
Pak už jen stačí nasypat slunečnicová semínka a zavěsit do větví stromu. Neobvyklé krmítko vydrží až do prvních mrazů.
Sklízíme tykve
Optimální doba ke sklizni nastává, když stopka dřevnatí a slupka tvrdne.
K výrobě dekorací můžeme plody sklízet o něco dříve, nejpozději před prvním mrazem.
Po důkladném usušení (což může trvat i pár měsíců) vydrží tykve až několik let.