Článek
Ve většině případů nemusíte sníh z rostlin odstraňovat. Sníh totiž působí jako přirozená izolační vrstva, která poskytne rostlinám venku na zahradě teplo. Ať už se jedná o lehký poprašek nebo větší vrstvu, sníh pomůže ochránit jemné kořeny a základny rostlin před zimním chladem. Na některých místech je ovšem odklizení sněhu nezbytné.
Střecha v blízkosti rostlin
Jedním z prvních míst, odkud je třeba větší vrstvy sněhu odstraňovat, je střecha. Pozor, nemluvíme teď o nutnosti chránit bezpečí chodců na chodníku, tyto důvody jsou všeobecně známé. Máme na mysli situaci, kdy přebytečný nebo tající sníh a led může ze střechy sklouznout a rozdrtit keře, mladé stromky či jiné rostliny, které se nacházejí pod okrajem střechy nebo v jejím těsném okolí.
Pro odstraňování sněhu ze šikmých střech s nižším sklonem jsou užitečné střešní hrábě. Dosáhnete s nimi vysoko a zůstanete přitom v bezpečí na zemi.
Podarujte zvířátka na zahradě i v lese
Použijte síťovinu
U keřů, mladých a křehkých stromků a choulostivých rostlin, které nelze přemístit, použijte síťovinu nebo pytlovinu k opatrnému svázání jejich větví. Svažte je do tvaru kužele, aby sníh po povrchu snadno sklouzával a nehromadil se.
Pozor na malé stromy a křehké rostliny
Malé nebo mladé křehké stromky s tenkými větvemi nemusí vydržet váhu těžkého sněhu. Jejich větve jsou náchylnější k prasknutí pod tlakem sněhu než ty u velkých vzrostlých stromů. Proto i z nich je nezbytné sníh vždy opatrně odstranit. Právě tak některé křehké rostliny a keříky mohou pod příliš velkou bílou čepicí trpět. Těm proto pomůže, když vrstvu sněhu snížíte.
Sníh odstraňte buď ručně, nebo pomocí měkkého koštěte. Jemně jej odmeťte pohybem směrem nahoru. Podpoříte tak přirozené padání sněhu, aniž by se větve či stonky namáhaly. Vyhněte se zametání směrem dolů. Mohlo by to zlomit křehčí větve, které jsou již zatížené sněhem. Nikdy s větvemi netřeste, mohly by prasknout.
Omezte pěší provoz na trávě
Tráva pokrytá sněhem je mnohem křehčí než obvykle. Minimalizujte proto pěší provoz na zasněžené trávě, abyste zabránili jejímu zbytečnému poškození. Vytvořte si cesty mimo trávník, abyste jej nezatěžovali zbytečnými pochůzkami.
Teplá voda na led
Pokud se na choulostivých rostlinách tvoří led, použijte hadici s teplou (ne však horkou) vodou, abyste led pomalu rozpustili. Horká voda by mohla rostlinám způsobit šok a poškodit je. Jemné teplo ale pomůže led bezpečně uvolnit.
Pozor při používání sněhových fréz
Sněhové frézy mohou sníh zhutnit, takže je potom hustší a těžší. Při používání těchto strojů proto dejte pozor, kam směřujete odhoz odklízeného sněhu, abyste zbytečně neriskovali poškození keřů a menších rostlin.
Vyhněte se používání soli
Sůl je samozřejmě účinným prostředkem, jak se zbavit sněhu a ledu bez větší námahy. Pokud vám ale záleží na zdraví rostlin, které máte na zahradě, velmi dobře si rozmyslete, zda se solením na svém pozemku vůbec začínat. Sůl se totiž spláchne do půdy, ze které rostliny, o něž od jara do podzimu tolik pečujete, získávají živiny. Zvažte místo toho použití písku nebo jiných vhodných ekologických rozmrazovacích produktů.
V místech možných sesuvů opatrně
Pravidelný úklid sněhu je nezbytný i tam, kde víte, že by mohl hrozit sesuv půdy. Vysoká vrstva sněhu by na takových místech v době tání mohla silně rozmočit půdu a způsobit její sesuv. Sníh tam proto odklízejte raději pravidelně, nejlépe hned po menších vrstvách, které nasněží, což dá méně práce než likvidace silné vrstvy najednou.