Článek
Mezi barvami, které u jiřinek nenajdeme, jsou snad jenom modrá a černá. Také co do velikosti si přijdou na své majitelé velkých zahrad i balkonů. Odrůdy jiřinek lze dnes pěstovat ve velikostech od 25 cm do téměř dvou metrů.
Odkud se vzala?
Jiřinka pochází ze Střední a Jižní Ameriky. V roce 1784 ji v Mexiku objevil V. Cervantes. Po švédském botanikovi Andreasi Dahlovi ji pojmenoval Antonio Jose Cavanilles, který rostliny kultivoval. Po Evropě se jiřinky rozšířily skoro lavinovitě. Později je popsal německý profesor Wildenow a použil jméno Georgina, ze kterého je odvozeno i české jméno jiřinka.
Jiřinkám přálo především 19. století, kdy byly v centru pozornosti. Byly vystavovány na mnoha květinových výstavách. Tomu předcházelo překotné šlechtění, které jiřinky proměnilo k nepoznání od botanických forem. U nás byla tato květina součástí národního obrození. Některé výstavy pomáhaly organizovat významné osobnosti. Proslulými se staly ve 30. a 40. letech jiřinkové slavnosti s volbou nejkrásnějších výpěstků. První česká výstava jiřinek se konala v den svatby Boženy Němcové v České Skalici (12. září 1837).
Vysaďte teď jarní cibuloviny, v příštím roce se budete kochat záplavou barevných květů
Deset skupin šarmu
Složitý květ jiřinky není ve skutečnosti květem, ale květenstvím nazývaným úbor. Ten je vytvořen z velkého počtu drobných kvítků. Podle jejich tvaru a uspořádání bylo popsáno deset základních skupin jiřinek: jednoduše kvetoucí, anemonkovité, náhrdelníkovité neboli okružíkovité, pivoňkovité, dekorační, leknínovité, kulovité, pomponky, kaktusovité, semikaktusovité a dále tzv. zvláštnosti. Některé skupiny se ještě dále rozdělují podle velikosti květu na obří, velkokvěté, střední, malokvěté a miniaturní.
Pravidla pěstování
Jiřinky lze pěstovat kromě záhonů, kde je můžeme kombinovat s ostatním druhy nebo nechat samostatně, také v nádobách, mísách a truhlících. Pro každé stanoviště si můžeme vybírat z množství odrůd. Jejich pěstování není obtížné, pokud dodržíme základní pěstitelské zásady. Jaké?
- Před výsadbou půdu vyhnojíme. Nejlepší je kvalitní kompost, sušený hnůj nebo plné minerální hnojivo.
- Hlízy vysazujeme v polovině dubna. Výhony předčasně vyrašených hlíz chráníme přes noc přikrytím nádobou.
- Nad hlízou by měla být 10 až 15 cm vysoká vrstva půdy.
- Rostliny vysazujeme na vzdálenost, která vychází z mohutnosti odrůd. Vysoké odrůdy sázíme 80 až 100 cm od sebe, středně vysoké 60 cm a nízké přibližně 35 cm.
- Během vegetace nezapomínáme na oporu rostlin. Osvědčil se tzv. opěrný kruh, který podle zvětšující se výšky rostlin můžeme vytahovat ze země.
- Kvalitních květů docílíme vyštipováním postranních poupat.
- Hlízy začínáme sklízet po prvních mrazících. Nejprve ostříháme celou rostlinu. Zbývající část stonku označíme jmenovkou. Hlízy opatrně vyryjeme, očistíme a uložíme do nízkých bedniček. Musíme je dosušit, aby se zatáhl krček hlízy. Postačí je uskladnit dva týdny v suchém a bezmrazém prostředí. Pak je uložíme do sklepa s teplotou přibližně 10 °C.
Uskladněné hlízy pravidelně kontrolujeme. Objeví-li se plísňové choroby, odstraníme napadenou část a ošetříme dřevěným uhlím nebo fungicidním přípravkem.