Článek
Většina zeleného hnojení roste přes zimu, kdy je půda holá. Nyní máte poslední šanci vhodné rostliny vysít, aby vzešly, než přijdou mrazy. Když je na jaře příštího roku zakopete, vrátíte půdě živiny, což se významně projeví v bohatší úrodě během následující sezony. Rostliny, které slouží jako vhodné zelené hnojení, do svých kořenových uzlin vážou životodárný dusík.
Široká paleta druhů
Vhodnou volbou pro zelené hnojení jsou plodiny jako například oves, vojtěška, jetel egyptský nebo zvrácený. Také hořčice bílá nebo zimní koukol. Pohanka je schopná bez problémů růst i ve velmi chudé půdě. Tyto druhy je ale obvykle vhodné vysít spíše v rámci prvního výsevu v srpnu nebo cca do konce září, takže to už letos nestihnete.
Naproti tomu ozimou vikev nebo řepku zvládnete klidně ještě v říjnu. Vlčí bob se dá vysévat až do listopadu. Totéž platí o ozimém žitu a ovsu. Plodiny z tohoto druhého výsevu ale samozřejmě zapracujete do záhonů až v příštím roce na jaře.
Sklizeň pozdních fazolí: Kořeny můžete nechat v půdě, dodají jí dusík
Důvody, proč zkusit zelené hnojení:
- Chrání půdu před erozí.
- Izoluje půdu proti vymrznutí.
- Podporuje aktivitu bakterií v půdě.
- Vrací do půdy dusík, tolik potřebný k výživě rostlin.
- Potlačí růst plevele.
- Přispívá k vyšší úrodnosti půdy.
- Zajistí potravu pro divokou zvěř, pokud má na vaši zahradu přístup.
- Pomáhá zkrotit populaci háďátek (některé druhy zeleného hnojení).
S čím je třeba při pěstování zeleného hnojení počítat
Kromě divoce žijících druhů vyšších živočichů může zelená potrava ještě během teplejších dní podzimu přilákat na zahradu také slimáky a hlemýždě.
Zelené hnojení musíte zařadit do svého programu střídání plodin, protože může trpět stejnými chorobami jako zelenina ze stejné čeledi. Například pokud zvolíte jako zelené hnojení rostliny z čeledi brukvovitých, nevysévejte na stejný záhon na jaře plodiny jako květák či kapustu.
Vytrvalé rostliny typu vojtěška budete na jaře muset vykopat do hloubky alespoň 25 cm, raději ale hlouběji, jinak znovu vyroste z kořenů.
Počítejte s tím, že i pěstování zeleného hnojení si vyžádá určitý čas, úsilí a náklady.
Jak vysévat
Semena rostlin zeleného hnojení vysévejte do řádků těsně u sebe nebo je rovnoměrně rozprostřete po půdě a lehce zahrabejte pod její povrch. Těmto rostlinám nemusíte přidávat hnojivo, naopak ho ony dodají půdě.
V příštím roce můžete zkusit vysít zelené hnojení už v pozdním létě zhruba koncem srpna – to je první termín k setí těchto rostlin. Vyrostou ještě před koncem sezony a dají se zapracovat do půdy před příchodem mrazů. Můžete je vysít rovnou mezi dozrávající plodiny, například ke sladké kukuřici. Zatímco kukuřici sklidíte, zelené hnojení zůstane na záhoně k dalšímu pozdějšímu zpracování.
Jak rostliny správně zapracovat do půdy?
Jakmile nastane správný čas připravit půdu pro další sezonu, posekejte listy rostlin a nechte je zavadnout. Zakopejte poté rostliny do horní vrstvy půdy cca do hloubky 25 cm. Po zakopání počkejte měsíc, než zasejete nebo vysadíte na záhon nové plodiny, protože rozkládající se zelený materiál může bránit růstu nových rostlin.
Některé druhy zeleného hnojení ovšem ani nemusíte do půdy zarývat. Třeba oves nebo jetel. Záleží na vás. Stačí je posekat a vytvoří hnojivo přímo na záhoně.
Za pokus to rozhodně stojí
Chcete zelené hnojení vyzkoušet? Rozhodně se to vyplatí. Můžete zkusit i směsi různých druhů rostlin, třeba hořčici s řepkou nebo vikev s ovsem, bývají účinnější, než když zvolíte jenom jeden druh rostliny.
Se zeleným hnojením ušetříte náklady vydávané na nákup chemických hnojiv a ještě vás bude hřát dobrý pocit, že se chováte šetrně vůči přírodě. Účinnost těchto hnojiv je navíc plně srovnatelná s průmyslově vyrobenými chemickými směsmi.