Článek
Řez růží má své zásady stejně jako průklest ovocných stromů. U všech typů růží je nutné na jaře odstranit všechny poškozené a zmrzlé výhony, dále pak větve, které se kříží a zahušťují korunku. Běžným problémem jsou také vlky, které vyrůstají z podnože.
Řez veďte vždy mírně šikmo, aby po ráně stékala voda hned dolů. Výhony zkracujte na pupen nebo výhon, aby došlo k rychlému hojení rány. Jakým způsobem bude řez veden u konkrétních typů růží, napoví charakter jejich růstu. U keřových růží kvetoucích pouze jednou za rok a ramblerů, šplhavých růží, se provádí během léta, pozornost nyní proto věnujte růžím, které vyžadují průklest na jaře, optimálně v březnu či dubnu.
Keřové
Do této kategorie se řadí čajohybridy a floribundy. První skupina se vyznačuje velkými
Do této kategorie se řadí čajohybridy a floribundy. První skupina se vyznačuje velkými jednotlivými květy, druhá pak vytváří mohutná květenství skládající se z mnoha drobných květů. Čajohybridy snesou na jaře hlubší řez než floribundy. Hlavní výhony
čajohybridů ořežte na výšku přibližně 20 centimetrů nad zemí, postranní výhony seřízněte na dvě až tři očka. U floribund nechte hlavní výhony dlouhé asi 30 centimetrů. U obou typů růží odstraňte všechny slabé a poškozené výhony. Při průklestu zlikvidujte také namrzlé výhony.
Remontantní
Opakovaně kvetoucí druhy růží se nazývají remontantní a kvetou několikrát za sezonu, obzvlášť pokud jim pravidelně odstraňujete odkvetlé květy. Patří k nim i růže svraskalá (Rosa rugosa), která vytváří mohutný keř. Obecně se tento typ růží neřeže příliš radikálně. Hlavním cílem je zamezení přehoustnutí výhonů, aby se dovnitř keře mohlo dostat světlo a vzduch. Každý druhý rok z keře proto vystříhejte dva až tři nejstarší výhony. Keř se tak prosvětlí a vytvoří mladé větve, které bohatě pokvetou. Následně se zaměřte na střih konců výhonů.
Miniaturní
Do skupiny miniaturních růží náleží minirůže, polyantky a patiové růže. U těchto růží
se během prvních let snažte o zapěstování silné struktury keře a na jaře zkraťte všechny výhony asi na deset centimetrů. Po několika letech, kdy růže zmohutní, zkracujte výhony asi o dvě třetiny délky. Po zimě odstraňte všechny omrzlé a suché výhony. Keře prosvětlujte vystříháním slabých větví z vnitřní kostry, podpoříte tak hlavní větve, které ponesou květy.
Stromkové
Nejběžnější stromkové růže mají kulovitou korunu. Její základní struktura se opět nesmí příliš zahušťovat. Na jaře z ní odstraňte všechny slabé, zmrzlé a jinak poškozené větve a vystříhejte také nejstarší výhony, které postupně nahradí mladší větvičky. Ponechané květonosné větve zkraťte asi o polovinu původní délky
na vnější očko, aby nedošlo k přehuštění středu koruny.
Pnoucí climbery
Climbery vytvářejí dlouhé výhony, které potřebují stabilní oporu. Pilkou nebo pákovými nůžkami jim vystříhejte nejstarší výhony, mladší květonosné větve zkraťte na polovinu délky. U pnoucích růží je třeba dodržet rozprostření větví do prostoru. Neměly by se výrazně křížit a navzájem se odírat. Mnoho oblíbených kultivarů, především z dovozu, silněji namrzá, proto u nich bývá jarní řez radikálnější. Je třeba odstranit všechny zmrzlé výhony až na živé dřevo, růže se ale i přes tento výrazný zákrok lehce vzpamatují a během sezony krásně pokvetou.