Článek
Tajemství je schováno v zásobním orgánu – cibuli, která propůjčila jméno celé skupině rostlin. Cibule slouží nejen jako zásobárna živin, ale je v ní připraven již hotový zárodek budoucí rostliny.
Tyto vlastnosti vznikly v přírodě jako výsledek snahy o přežití v extrémních podmínkách, kdy není čas na zdlouhavé rašení, kvetení a množení. Mnoho cibulovin totiž pochází ze stepí a horských strání, kde je voda jen pár týdnů v roce, než začne dlouhé období sucha a horka. Některé lesní druhy si zase musí navíc pospíšit, než se nad nimi rozprostřou nově olistěné koruny velkých stromů a keřů a pro ně již nezbude žádné světlo u země. Proto ten spěch.
Kam a do čeho sázet
Většina cibulovin pochází z horších půdních podmínek, především kamenitých nebo písčitých. Šlechtěné zahradní cibuloviny jsou již mnohem náročnější, ale základní vlastnosti jim zůstávají stále. Hlavně mají rády spíše lehčí a propustnější půdy, které jsou však dobře zásobeny živinami. Vděčné budou i za organickou složku v půdě, jakou je dobrý kompost nebo substrát.
V těžkých a dlouhodobě přemokřených půdách se cibulkám nelíbí, často pak zahnívají a trpí chorobami. Před sázením se vždy vyplatí cibulky namořit proti houbovým chorobám – klasikou jsou sirnaté prostředky, jako je Sulka, které navíc díky obsahu vápna fungují i jako hnojivo a snižují kyselost půdy.
Nechte je v klidu
Po odkvětu potřebují cibuloviny určitý čas, aby tzv. zatáhly, tedy ukončily vegetaci pro tuto sezonu. Projeví se to tak, že listy postupně uvadají, hnědnou, až zaschnou. U tulipánů, narcisů a hyacintů je vhodné předem odstranit odkvetlé lodyhy, aby se příliš nevysilovaly tvorbou semen.
Nikdy však neodstraňujte listy! Jakmile jsou ve vegetačním klidu, mohou být vybrány ze země a na suchém, vzdušném a stinném místě je skladujeme do podzimu, než je opět vysadíme. V dnešní době ale necháváme cibulky na místě tak dlouho, dokud stále dobře kvetou. Když je máte vysázeny v trávníku, který sečete, nesečte tato místa až do doby, kdy rostliny zatáhnou. Typické je to zejména u narcisů, krokusů nebo modřenců.
Co potřebují tulipány
Umisťujeme je na světlé místo (původem step a skály) do lehčí a propustné zeminy. Máte-li čas a chuť, zahradní sorty přesazujte každé 2 až 4 roky, pokud možno na jiné místo (prevence před virovými chorobami, které se projevují žíháním a zmenšováním květů).
Tzv. botanické a divoké druhy přesazovat nemusíte, počítejte však s tím, že cibulky přirozeně tzv. zalézají stále hlouběji do země.
Na smíšeném záhonu cibuloviny efektně vyplňují jarní čas do doby, než začnou kvést růže, levandule, další trvalky a letničky.