Článek
Jen stěží si lze představit, že by tento neocenitelný stroj v seznamu zahradního vybavení scházel. Pilu využíváme zcela běžně k různým činnostem – například při přípravě palivového dříví, prořezávání větví, kácení stromů nebo třeba i při různých pracích v dílně. Často si už ani neuvědomujeme, jak obrovskou úsporu času a fyzických pil oproti ruční pile přináší.
Dvakrát měř a jednou řež aneb Jak se při výběru nespálit
„Řetězová pila určitě nepatří k těm výrobkům, které bychom měnili každé dva roky. Z toho důvodu bychom neměli její výběr uspěchat, ale naopak pečlivě zvážit,“ míní Tomáš Maryška, odborník na zahradní techniku. Myšlena je tím především rozvaha, k jakému účelu bude stroj primárně sloužit. Budeme-li například potřebovat občas prořezat větvoví okrasných stromů, nebudou nám příliš k užitku velké a výkonné pily určené k těžké práci v lese. Jejich potenciál by nebyl využit a naopak jejich větší hmotnost a rozměry by byly při práci takřka nepřekonatelnou překážkou. Pokud je ale naším pracovním cílem naopak kácení vzrostlých stromů, bez nejvýkonnějších modelů určených pro největší zátěž se neobejdeme.
Správný výběr tedy závisí především na individuálních potřebách, nicméně obecná pravidla samozřejmě platí i zde a lze je formulovat několika následujícími větami. Vybírat můžeme z elektrických či benzinových modelů. Elektrická pila má výhodu především v nižší váze a ve snadné údržbě. Po práci ji jen vypneme, lehce očistíme a uložíme na místo. Nevýhodou naopak zůstává kabel pro přívod elektřiny, který nás může omezovat v pohybu. Benzinové modely, jak vyplývá z výše napsaného, používáme k složitějším a větším pracím.
Na co si dát pozor
Jedním z největších a zároveň nejčastějších omylů při nákupu pily je přílišný důraz na délku řezné lišty. „Spousta lidí si často myslí, že čím delší lišta, tím lepší pila. To je ale absolutní nesmysl. Pokud si totiž koupím pilu s dlouhou lištou a nízkým výkonem, budeme se trápit stroj i já,“ komentuje jeden z častých omylů Maryška a dodává: „Kvalitní pila je vždy precizně vyvážená, musí dobře padnout do ruky a délka lišty adekvátně odpovídá výkonu motoru.“
Jednou z uživatelsky nejdůležitějších vlastností pil je jejich schopnost „naskočit“. Nikdo si určitě nepřeje startovat svou pilu pokaždé půl hodiny, a to zuřivým trháním za šňůru. Stroj by měl být proto ideálně vybaven dekompresním ventilem, který snižuje kompresi, a tzv. primerem, což je jinými slovy nastřikovač paliva. Díky této výbavě by mělo být startování dílem nenásilného okamžiku.
„Z hlediska běžné údržby bych poukázal na modely, které mají snadný přístup ke vzduchovému filtru a ke svíčce. K obojímu bychom se měli dostat rychle, jednoduše a bez nutnosti použití dalšího nářadí,“ poznamenává Maryška.
K doporučení je návštěva specializované prodejny, kde nám na základě rozhovoru příslušný odborník doporučí odpovídající model. Důležité je, aby tato prodejna dokázala nabídnout co nejdelší řadu strojů, které si můžeme na místě vyzkoušet. Určitým vodítkem by mohly být také garanční záruky a servisní možnosti. Jde o podceňované téma, ale v současnosti bohužel není ani jedna ze služeb samozřejmostí…
Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: