Článek
Útulné posezení
Žádný venkovní nábytek nedokáže tak perfektně podtrhnout chalupářský styl zahrady jako tento, vyrobený z podélně rozpůlených kmínků. Těžký je už od pohledu, takže pro něj vybereme stálé místo, třeba na terásce pod smrkem, kde voní jehličí a slunce tolik nepálí.
Dřevo ošetříme ochranným nátěrem, aby nepodléhalo povětrnostním vlivům, zejména vodním srážkám. Letní lenošení zpříjemní něco dobrého k zakousnutí, voňavá kytice uprostřed stolu a spousta měkkých polštářů.
Umělecká dominanta
Šikovný řezbář promění kus kmene v poutavé dílo. To se okamžitě stane magnetem pro oči. Pokud s dřevěnou sochou nelze hýbat, protože je vytesána na kmeni se zapuštěnými kořeny, postaráme se o to, abychom ji při obchůzce zahradou neminuli.
Přivedeme k ní cestičku a poblíž postavíme pohodlnou židli k sezení. K pravé idyle pak už stačí jen uklidňující šumění stromů. Kdoví, třeba budeme mít štěstí a za jarního soumraku zaslechneme tajuplné houkání sýčka.
Žebřík pro popínavky
Jestliže jsou kořeny stále pevně zakotvené a nehrozí, že se torzo zhroutí k zemi, využijí ho ke šplhu popínavé rostliny. Až nad kmenem spletou své dlouhé výhony, připomenou nám dobu, kdy se v koruně stromu zelenaly jeho vlastní listy. A když do hry vstoupí ještě barevné květy, potěší nás pohled dvojnásob.
S vrásčitou kůrou pěkně kontrastují něžné plaménky (Clematis), drobnokvěté růže i voňavý zimolez (Lonicera). Nehodí se rozpínaví divoši, jakými jsou vistárie či opletka (Fallopia).
Rustikální květináč
Strakatá družina z minipetúnií, afrikánů a kopřivěnek vítá každého příchozího u venkovského stavení. Jejich barvy působí pod slunečnou oblohou ještě intenzivněji.
Právě proto při hledání vhodného květináče padla volba na mohutný dřevěný špalek, který k letní záplavě květů vytváří klidový protipól.
Než do vydlabaného otvoru naaranžujeme květináč, umístíme na dno misku nebo ho alespoň vyložíme fólií, aby ke dřevu neprosakovala voda ze zálivky a střed nevyhníval.
Zpestření mezi květinami
Bludné balvany na záhonu vypadají senzačně, ale už málokoho překvapí. Zato trojice olysalých špalků s hrbolatou strukturou vzbudí pozornost, zvlášť je-li na nich patrný zub času. Proto části kmene nejprve uložíme asi na rok stranou, aby vystavené větru, dešti a slunci získaly popelavě šedivou patinu.
Než se docela rozpadnou, uplyne několik let. Do té doby nechají vyniknout kráse květin a jemných trav. Bezpečný úkryt pod nimi najdou i prospěšní živočichové, jako jsou střevlíci a žáby.
Pohledová clona
Naštípat dříví a pak ho takhle úhledně vyrovnat chvíli trvá, ale výsledek za trochu dřiny stojí. Když dřevo neztopíme, staneme se svědky jeho proměn v čase. Ze zlatavé barvy postupně nabírá tmavě hnědý odstín, až nakonec zšediví.
V roli kulisy pro záhon s květinami vypadá dobře vždycky. Nezklame ani jako pohledová clona proti zvědavcům nebo stěna, za kterou schováme popelnici či hromadu kompostu.
Kuriózní bordura
V této zahradě nezbývá prostor pro nudu. Originálně řešené jsou tu i záhonové obruby, poskládané jako puzzle z nařezaných silnějších větví a vykutaných kořenů.
Kromě toho, že téměř uměleckým způsobem oddělují zeleň od zahradní pěšiny, také šikovně skrývají řadu květináčů. V nich se modrají šarmantní kalokvěty (Agapanthus).
Kdo chce, aby mu jihoafrické krásky se stálezelenými listy bohatě kvetly, musí je vysadit do těsné nádoby a na zimu přenést na světlé místo s teplotou okolo 5 až 8 °C.
Ptačí budka
Budka z březového kmínku působí velice dekorativně. Zavěsíme ji včas, už koncem zimy, nejlépe do větví vysokého stromu nebo pod střechu, kde bude chráněna před rozmary počasí a hlavně před slídivými kočkami.
V zahradních budkách nejčastěji hnízdí vrabci, sýkorky, kosi, rehci a brhlíci. Jaký druh v nich vychová rodinu, záleží na velikosti vletového otvoru.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Zatímco menší sýkorky se protáhnou vchodem o průměru bezmála 3 cm, ty větší spolu s brhlíkem a vrabcem potřebují o 1 až 1,5 cm víc. Kosi a rehci vyhledávají polobudky.