Článek
Ať už jde o plíseň šedou, nebo plíseň bramborovou napadající třeba rajčata i jiné druhy plísní, které mají spadeno pro změnu na okurky či brukvovité rostliny (zelí a květák), je potřeba jejich přítomnost neprodleně řešit. V růstu jim pomáhá teplé a vlhké počasí. Jestliže se začínají na listech objevovat šedozelené zvětšující se skvrny, neotálejte. Jinak listy rychle seschnou a z úrody nebude nic.
Podomácku vyrobené postřiky
- Proti plísním pomůže přírodní postřik ze 6 velkých prolisovaných stroužků česneku, které vložíte do 1 litru vody. Nechte 12 hodin na chladném místě vylouhovat. Každý druhý den postříkejte postižené rostliny.
- Stejně efektivní může být i výluh z přesličky rolní. Dvě hrsti zalijete litrem vroucí vody a necháte louhovat 12 hodin.
- Efekt může mít i postřik z prášku do pečiva, pokud rozmícháte jednu čajovou lžičku v litru vody a přidáte kapku rostlinného oleje.
Čas na radikálnější řešení
Jestliže přírodní postřiky proti plísním nezaberou, opět je stejně jako třeba v případě housenek nutné zvolit radikálnější řešení a sáhnout po komerční chemii, tedy v obchodech dostupných fungicidech.
Existují i biologické komerční varianty. V oblasti dávkování se samozřejmě musíte držet pokynů doporučených výrobcem.