Článek
Zahrada přátelská k dětem nemusí být finančně náročná. Stačí jim vymezit rovný kus trávníku, kde by mohly sportovat, kopat do balónu, hrát badminton, kuželky.
Skvělým zpestřením je i stan nebo menší týpí (mezi stromy natažená plachta), které nabudí dětskou fantazii.
Menší děti si vyhrají na jednoduchém pískovišti, vhod jim bude i houpačka nebo klouzačka. Třešničkou na dortu snad pro každé dítě je trampolína nebo koupací bazének.
Trampolína na vrcholu obliby
Děti potřebují pohyb, rády skáčou a trampolínu přímo milují. Takovou zábavu uvítají i rodiče: děti jsou v dohledu na jednom místě, snadno je zkontrolujeme z terasy od rozečtené knihy a navíc se i my vyřádíme.
Při výběru trampolíny je zásadní její velikost. Ujasníme si, kolik dětí ji bude najednou užívat a zda se vejde pohodlně na zahradu. Určitě by trampolína neměla zabrat celou zelenou plochu, na které je možné si hrát. Také musíme najít bezpečné místo, kde je rovný povrch a je na trampolínu dobrý výhled. Ideální stanoviště je v polostínu.
Oblíbený průměr rodinné trampolíny je 426 cm (pozor, nejde přímo o průměr skákací plochy, určité místo zaberou pružiny, krycí plocha), s nosností 120 kg. Výška trampolíny je až 150 cm a má pro bezpečnou stabilitu osm opěrných noh. Cena se pohybuje přes 7000 Kč.
TIP: Kdo nechce tolik investovat, může pořídit malou trampolínku pro jednoho o průměru 120 cm, která je nízká, a když se z ní vyskočí na trávu, dítě se nepotluče. Pro jistotu však lze kolem skákadla umístit i tzv. dopadové pryžové desky o velikosti 100 x 100 cm.
Při nákupu jakékoliv trampolíny hlídáme, zda je výrobek certifikovaný. Důležitá je u velké trampolíny i ochranná síť, která brání možnému pádu mimo skákací plochu.
Výšku sítě volíme bez obav okolo 3,5 m, protože skákat můžeme klidně i do výšky 2 m. Pečlivě si prohlédneme detaily šití a spojů, zipy, materiál poutek apod.
Atrakce je nikdy neomrzí
Základem zábavy na zahradě je pískoviště a houpačka. Platí, že jednotlivá stanoviště máme blízko sebe, ale zároveň se na nich nesmí děti omezovat: houpačka nemá narážet do dítěte na prolézačce, u pískoviště apod.
Pískoviště
Je dobré situovat pískoviště do polostínu, protože na něm děti, když se zaberou do stavění báboviček, stráví i několik hodin. V případě, že není poblíž strom, nezapomeneme nad hrací plochu postavit otáčecí slunečník.
Kostru pískoviště může šikovný tatínek vyrobit, ale není problém ji koupit. Oblíbený je rozměr 1,5 x 1,5 m s výškou 30 cm. Rozhodně se vyplatí myslet na pevný kryt, pevnou nebo síťovanou plachtu.
Cena dřevěného pískoviště s poklopem se pohybuje kolem 1300 Kč. Za plastové, třeba ve tvaru mušle, které je určeno pro menší děti a snadno se přenáší z místa na místo, zaplatíme cca 500 Kč. Designově zajímavější modely stojí kolem 2000 Kč.
Houpačka
Další atrakce, kterou děti milují. Dříve se prostě zavěsila na silnou větev stromu a pod ní byla tráva. Pořád to funguje a je to levné.
Dnes jsou obvykle houpačky součástí větší sestavy, třeba i se skluzavkou, dřevěným domečkem a prolézačkou. Prvků na hraní je nepřeberné množství, stačí si vybrat podle velikosti, nabízených možností a ceny.
Obyčejná závěsná houpačka s přední ohrádkou stojí do 300 Kč, velké sestavy zhruba od 5000 Kč podle velikosti a typu vybavení.
Jednoduchá houpací sestava s kostrou a dvěma houpačkami vedle sebe (určitě nezbytné v případě dvou dětí v rodině) nás vyjde cca na 3000 Kč.
Ohlídejte bezpečí dětí
Zajistíme bezpečně studnu, opatříme bazén uzamykatelným zastřešením, ohraničíme malá jezírka.
Zkontrolujeme zahradní domek. Otevřené pytle s hnojivem nebo volně položené nářadí, stejně jako elektrické stroje jsou nebezpečné.
Rovněž zkontrolujeme, zda na pozemku nerostou jedovaté rostliny. Nebezpečné jsou: tis červený, ptačí zob, oleandr, vistárie (má jedovaté plody), cesmína, náprstník, konvalinka, hyacint, narciska, rebarborové listy, bobkovišeň.
Velké dřevěné sestavy pak stojí od 10 000 Kč podle vybavení.