Článek
Než se pustíte do volby konkrétního typu a designu, doporučujeme věnovat pozornost technickým parametrům. Důležitý je především stupeň IP krytí, který udává úroveň ochrany svítidla před vlhkostí a vniknutím cizích částic, zejména prachu, pylu nebo hmyzu. Za bezpečné minimum pro použití v exteriéru se přitom považuje IP44. Velmi odolná svítidla ale mohou mít i IP67 nebo vyšší.
Barevný podtón
Při výběru svítidla a především jeho světelného zdroje věnujte pozornost teplotě světla. Svítidla mohou vydávat teplé i neutrální světlo. Záleží na požadovaném efektu, jen studené osvětlení se pro tyto účely příliš nehodí.
Pokud má tedy terasa rozšířit obyvatelný prostor domu, bude potřeba ji zútulnit a vytvořit příjemnou atmosféru. Toho dosáhnete díky teplejšímu tónu s hodnotami 1800 – 3000 K (Kelvina). Naproti tomu orientační osvětlení vybírejte v rozmezí 3500 – 6000 K, aby mělo neutrální tón a co nejvíce se blížilo přirozenému slunečnímu světlu.
Intenzita osvětlení
Následně se zaměřte také na intenzitu osvětlení, která se měří v luxech a je definována jako světelný tok dopadající na jednotku plochy. Před nákupem ale není potřeba nic počítat. Stačí si ověřit, že vybrané venkovní osvětlení odpovídá normě ČSN, tedy 50 až 300 lx. Na terasy nebo do altánů jsou pak ideální hodnoty okolo 80 až 100 lx, díky kterým je osvětlení dostatečně silné, ale stále příjemné a decentní, nikoli rušivé.
Každá místnost v domácnosti si žádá jiné světlo. Víte, jak a čím kde svítit?
Trvale instalované, na baterie nebo solární systémy?
Dalším technickým parametrem, který byste neměli podcenit, je zdroj napájení. Během léta se totiž nemusíte omezovat jen na trvale instalovaná nástěnná svítidla nebo stojanové lampy, které zapojíte do sítě.
Velkým trendem jsou malé stolní lampy či světelné řetězy na baterie a také ekologické solární systémy. Jejich výhodou je, že vypadají velmi efektně a zároveň šetří energii. Stačí je nabít na slunci a večer si vychutnávat, jak krásně rozjasní celou terasu. Nejkvalitnější modely vydrží svítit až osm hodin.
Moderní nástěnné lampy i retro lucerny
Jakmile máte jasno v použitých technologiích, můžete začít vybírat ideální design svítidel. V nabídce jsou moderní nástěnné varianty jako dělané na předzahrádku novostavby, ale nechybí ani lucerny ve vintage nebo rustikálním stylu.
A pokud se chcete i na terase cítit pohodlně jako doma v obýváku, pořiďte si k zahradnímu křeslu ještě stylovou stojanovou lampu, kterou jednoduše zapojíte do sítě. Pro malé balkony pak doporučujeme stolní lampičky. Některé mají klasický tvar, jiné svým vzhledem připomínají houby nebo geometrické prvky.
Dekorativní osvětlení v romantickém i party stylu
Díky moderní LED technologii si nemusíte kouzlo světelných řetězů užívat jen na vánočním stromečku. Naopak, existuje spousta variant vhodná i pro venkovní použití a většina z nich působí magicky během celého roku. Své místo má tedy i na terase, kde vám zpříjemní teplé letní večery.
Hru světla a stínů krásně rozehraje i jednoduchý světelný řetěz, pro slavnostní příležitosti můžete přidat ještě lampiony, girlandy nebo závěsy, které hrají všemi barvami. Zajímavě ale vypadají také lahve nebo sklenice se světelnými drátky, nástěnné dekorace nebo světelné koule.