Článek
Cesty byste měli důkladně vyčistit už před zimou. To sice už nyní nestihnete, ale před příští zimou je důležité na to nezapomenout. Také pokud nyní přijdou suché dny bez sněhu a mrazu, můžete některé nedostatky napravit i se zpožděním. Co je třeba udělat?
Především odstraňte všechny nečistoty z drenážních systémů v blízkosti cest, jako jsou okapy. Zabráníte tím hromadění vody, která může proniknout až na cestu a následně na ní zamrzat. V nadcházející sezoně můžete také instalovat svody, které nasměrují vodu pryč z míst, kde by ohrožovala bezpečnost na příjezdové cestě.
Ostříhejte keře
Dobrá drenáž pomáhá minimalizovat riziko tvorby ledu, čímž snižuje nebezpečí úrazu. Na cestě nenechávejte žádné zbytečné překážky, které by zapadaly sněhem. Snadno se na ně pak zapomene a riziko úrazu je tu.
Zvažte také ořezání keřů, které rostou podél příjezdové cesty. I jejich převislé větve mohou pohyb po nich nepříjemně komplikovat.
Jak se v zimě postarat o venkovní rozvody vody
Se solí opatrně
Pokud máte betonovou příjezdovou cestu, voda, která se dostane do jejích pórů a poté zamrzne, podporuje erozi. Vyřešit tento problém s pomocí velkého množství posypové soli ale není dobrý nápad. I sůl totiž výrazně přispívá ke vzniku eroze a vykazuje korozivní vlastnosti.
Má-li betonová cesta vydržet nápor zimy, sněhu a ledu, používejte jako posyp hrubý písek, případně drobný štěrk. Písek či štěrk jsou ekologičtější, ale na druhou stranu nerozpouštějí sníh. Ten musíte odklidit. Oba materiály však pomohou zabránit pádům osob nebo smyku auta na zledovatělém povrchu a zároveň cestu nepoškodí. Navíc jsou velmi šetrné i k okolnímu životnímu prostředí – i v zimě byste měli myslet na rostliny, keře a stromy v okolí cesty. Rozpuštěná sůl, která se dostane do přírody s tajícím sněhem, na ně působí ničivě.
Na asfalt se hodí směs soli a písku
Máte až k domu asfaltku? I v tomto případě byste měli s množstvím použité posypové soli šetřit. Asfalt je sice vůči soli o poznání odolnější než beton, ale přesto není dobré ho nadměrně zatěžovat přítomností chemických látek. Vhodnější než použití samotné soli je proto směs písku a soli. Osvědčují se i posypy obsahující hořčík a vápník.
Kdy, kde a jak odklízet sníh na zahradě
Co s dlážděnou příjezdovou cestou
Péči je třeba věnovat i dlážděným cestám, ať už je pokrývá zámková dlažba, nebo ta klasická. Zámková dlažba tvoří kompletní, do sebe zapadající celek, takže může být odolnější než dlažba klasická. I tak ale v zimě trpí, a to především tehdy, dostane-li se do jejích spár voda, která v nich zamrzne. V takovém případě se po rozmrznutí může dlažba vyboulit či propadnout. Je proto dobré z ní vodu a sníh pravidelně odstraňovat.
Rovněž na dlážděných cestách zapomeňte raději na sůl a sypte je pískem či jemnějším štěrkem.
Zabraňte tvorbě výmolů
Jak už jsme zmínili, kromě tvorby ledu a kluzké příjezdové cesty může voda poškodit asfalt a beton. Pokud vidíte, že se voda hromadí na stejném místě znovu a znovu, můžete tam na jaře objevit výmol. Nečekejte proto na jaro.
Poškozená místa na povrchu cesty opravte, co nejdříve to půjde, alespoň prozatím před větší jarní údržbou, než se problém ještě zhorší. Pokud se jedná o spontánní nahromadění vody v důsledku tání sněhu, odstraňte ji co nejdříve. Voda by neměla zůstat stát v místě delší dobu.
Proměňte svou zahradu v prostřený stůl pro divoce žijící zvěř, a to nejen v zimě
Když zaspíte vhodný čas
Co když promeškáte správný okamžik údržby cesty a už napadne sníh a vytvoří se ledový povrch? K ručnímu odklízení sněhu použijte plastové lopaty s ergonomickou rukojetí. Pro větší plochy se hodí shrnovače na kolečkách. Pořízení elektrické nebo benzinové sněhové frézy se vyplatí jenom tehdy, pokud musíte uklízet dlouhé cesty nebo velké plochy (například rozsáhlý dvůr).
Při odklízení sněhu a ledu se vyhněte používání ostrých předmětů. Při použití kovových nástrojů nebo jiných ostrých předmětů můžete poškodit povrch cesty. Místo toho použijte neabrazivní taviče ledu.
Pokud po zimě objevíte v cestách praskliny, odstraňte je pomocí speciálních tmelů na opravu betonu či asfaltu. Počkejte ale, až se oteplí. Tyto tmely není totiž vhodné aplikovat při teplotách pod bodem mrazu.