Článek
Zdravé pupeny ovocných stromů jsou zásadním předpokladem bohaté úrody. V zimě holé větve stromů a pevně uzavřené pupeny chladu odolávají. Na sklonku zimy a začátkem jara se ale situace mění. Jak se pupeny vlivem vyšších teplot začínají pomalu otevírat, stávají se zranitelnými. Náhlý pokles teploty pod -2 °C může způsobit jejich vážné poškození, zničí totiž jemné rostlinné tkáně v pupenech. Pozdní mrazíky znamenají velké nebezpečí pro časně kvetoucí stromy, například broskvoně a třešně.
Jak mráz poškozuje stromy
Mráz může poškodit ovocné stromy třemi způsoby:
- Pupeny květů nebo už přímo květy mohou odumřít a kvůli tomu strom daný rok nepřinese žádné ovoce.
- Listy mohou odumřít, což ztíží fotosyntézu. Proto nebude strom schopen zdravého růstu a produkce ovoce.
- Větve mohou odumřít, pokud přijdou mrazy v době toku mízy. Chlad totiž způsobí zamrznutí a rozpínání mízy, a tím dojde k praskání rostlinných buněk. To může vést k odumírání větví, zakrnělému růstu, nebo dokonce i k odumírání stromů.
Role vhodné lokality a mikroklimatu
Ochrana stromů před chladem začíná už vhodným výběrem místa výsadby. K zasazení stromků volte místa na plném slunci s dobrou drenáží. Na svazích nebo vyvýšených oblastech se nedrží tolik studeného vzduchu jako v nižších polohách.
Už správné umístění na pozemku proto snižuje riziko mrazu a dává stromkům na startu jejich životní dráhy velkou výhodu. Nějaký čas před pořízením a zasazením ovocných stromů na zahradě pečlivě sledujte, jaké mikroklima se kde vytváří. Jižní svah se zahřeje rychleji než severní, i to vám napoví, kam bude nejlepší stromky zasadit.
Určitě zkuste ovocné stromy vysadit v blízkosti vodní plochy, jako je jezero, rybníček nebo třeba i bazén. To vše může poskytnout určitý stupeň přirozené ochrany před mrazem. Vodní plochy totiž mírní teplotní extrémy, uvolňují akumulované teplo během chladných nocí a absorbují přebytečné teplo během dne. Snižují tak riziko, že pozdní jarní mrazy poškodí květy stromů.

Stromy i keříky lze zakrýt a zajistit jim tak ochranu proti mrazu.
Vytvořte bariéry proti studeným větrům
Pokud ovocné stromy rostou na volném prostranství, vytvořte větrolamy, které je ochrání před drsnými studenými větry. Výsadba řad keřů nebo stromů na severní a západní straně zahrady jako živý plot může snížit negativní vlivy větrů.
Vyberte si husté, stálezelené druhy keřů, které poskytnou celoroční ochranu. Můžete také použít dočasné bariéry, třeba jutové ploty. Zablokují silné větry během kritických mrazivých období. Takové překážky zlepší mikroklima a vytvoří stabilnější prostředí pro pučící ovocné stromy.
Vyrobte deštník proti chladu
Protimrazové tkaniny a potahy poskytují účinnou bariéru proti nízkým teplotám. Během mrazů můžete na stromy umístit lehké plachty nebo speciální protimrazové tkaniny a vytvořit jim tak kryt připomínající deštník. Tyto materiály zachycují teplo a vytvářejí účinnou ochrannou vrstvu. Zajistěte, aby strany stromů byly otevřené a pod „deštníkem“ mohl cirkulovat vzduch. Odstraňte tkaninu hned, jakmile se během dne zvýší teploty.
Proč funguje zakrytí stromů před mrazem: Země absorbuje teplo během dne, kdy je teplota vyšší. V noci, když teploty klesají, se toto teplo uvolňuje. Protimrazový kryt ovocného stromu ve tvaru deštníku zachytí toto teplo pod korunou. Teplo chrání strom a zabraňuje poškození květů a plodů nízkou teplotou. Aby vzniklo větší teplo, můžete pod korunu stromu umístit kbelíky s vodou. Voda bude teplejší než okolní teplota a stejně jako půda bude toto teplo během noci uvolňovat.
Zkuste topné systémy
Pokud předpověď počasí varuje před opravdu silnými mrazy, zvažte použití přenosných ohřívačů nebo tepelných lamp v blízkosti stromů. U větších ploch může instalace sadových ohřívačů pomoci udržet stabilní teplotu. Umístění ohřívačů několik desítek centimetrů od stromů umožní, aby se teplo rovnoměrné rozložilo. Nemáte-li vhodné tepelné lampy nebo ohřívače, posloužit mohou i vánoční světla na stromeček, která také uvolňují určité množství tepla. Musíte ale mít taková, která umožňují venkovní použití. Dříve se také v sadech rozdělávaly ohně proti mrazu.

Okolí stromu začněte před přicházejícími mrazíky zalévat, aby byla půda dostatečně vlhká. Pomoci mohou i světla zabudovaná pod stromy.
Využijte zavlažovací strategie
Vhodná strategie zavlažování také minimalizuje škody způsobené mrazem. Zalévání stromů den nebo dva před mrazem pomáhá udržet teplo v půdě. Půda by se neměla příliš nasytit vodou. Snažte se udržet stálou úroveň vlhkosti, ale vyhněte se přemokření, které vede k dalším problémům.
Jak zmírnit dopady výkyvů teplot?
Mulčování kolem základny stromu pomáhá udržet stálou teplotu půdy, takže ho rozhodně nezanedbávejte. Jako mulč můžete využít například slámu nebo dřevní štěpku, které dobře pomáhají izolovat kořeny. Naneste vrstvu 5-10 cm mulče a držte ji několik centimetrů od kmene. Pokrývka zadrží vlhkost a poskytne půdě izolaci. Půdopokryvné rostliny, jako je jetel nebo plazivý tymián, také chrání půdu před promrzáním a snižují teplotní výkyvy, které by mohly nastat kolem kořenů stromů.