Článek
V domě se zahradou o rozloze 2100 m2 naše hostitelka bydlí šest let. Rostlinám a stromům se tu daří natolik, že máme pocit, jako by zde byly odjakživa. Jsou velmi vzrostlé, krásně probarvené, celá zahrada působí malebně, vyváženě a magicky.
Jak sama hostitelka říká, v zahradě pulzuje pozitivní energie a každá květina tady ožije. Což potvrdila i praxe. Několikrát si paní domu vzala na „léčení“ rostlinu, které se v jiné zahradě nedařilo. Tady se vzchopila, vyrostla i vykvetla.
Z louky takřka dendrologická zahrada
Pozemek na první pohled zaujme atypickými stromy, které běžně v zahradách nevídáme. Rostou tu vzácné jehličnany jako kryptomerie japonská, pajehličník přeslenatý s jehličkami, které tvoří zajímavý tvar růžičky.
Téměř v centru pozemku roste listnatý zmarličník, který má na jaře světle zelenou barvu, v létě tmavě zelenou a na podzim se vybarví do purpury. Zajímavý je i liliovník tulipánokvětý se žlutými květy a gingko biloba (jinan dvoulaločný), který má sice listy, ale patří mezi nejstarší jehličnany na světě. Kompozici stromů doplňuje i cedr stříbrný a zlatý převislý, hedvábné a korejské jedle, stříbrný smrk.
Všem stromům se tu daří, což ale není samozřejmost. Původní podloží bylo jílovité, voda se v něm držela jako ve vaně a kořeny rostlin hnily. Proto se přistoupilo k drenáži a vybraly se odolnější rostliny. Původní okrasná kůra, která nasávala vodu, se vyměnila za kamínky, usadily se valouny a oblé balvany. Kamenná zátiší nakonec v kontrastu s hnědými kmeny stromů a zelenými rostlinami vypadají dokonale.
Biotop s průzračnou vodou
Osvěžující rybníček má i v nejteplejších dnech stále průzračnou, nezkalenou vodu. Může za to přípravek ionex, který vodní plochu udržuje v kondici. Kolem jezírka rostou japonské vrbičky, vodní máta a také druh vzácného papyrusu, z něhož se opravdu vyrábí papír.
Ve vodě plavou okrasné ryby - koi kapři, karas, ale i kapři naháč a šupináč (který nikdy o Vánocích neskončí na prostřeném stole), lín, amur. Jezírko je poměrně nenáročné na údržbu, je třeba ho pouze jednou za 3-4 roky vyčistit (vypustit, vyndat ryby, vyluxovat veškeré nečistoty).
Prostorná zahrada nabízí velkou travnatou plochu pro sportování (hlavně badminton) i pro běhání dvou čtyřnohých přátel - černého boloňského psíka a hlídacího vlčáka.
Nechybí ani užitková část, oddělená od okrasné vzrostlými jehličnany. Je tak trochu překvapivým zákoutím, protože není na první pohled vidět. Paní domu tu pěstuje cukety, jahody, rajčata, kanadské borůvky, maliny, kustovnici čínskou a tři ovocné stromky - broskev, meruňku a sladkou višeň. V blízkosti je bylinková část s echinaceou, podporující imunitu, kvetoucí šalvějí, mátou.
Posezení u vistárie
Nejoblíbenějším místem je odpočinková terasa se zahradním nábytkem, houpačkou a vistárií, která se divoce pne až na balkón do prvního patra. Atmosféru letních dnů podporuje grilování ve venkovním krbu a bazén, kde je příjemné se zchladit.
Když se dny zkrátí a zahrada shodí listy, hostitelka si užívá zimní zahradu orientovanou na východ, ve které se to zelená po celý rok. Společnost jí dělají dracény, fíkusy a ženšen pětilistý, z jehož listů se připravuje čaj na udržení zdraví a pije se jednou denně.
Vzácné stromy na zahradě
Gingko biloba (jinan dvoulaločný): opadavý strom, připomínající listnáč, ale patří mezi jehličnany. Dokonce je nejstarším jehličnanem na Zemi. Používá se ve farmakologii, podporuje např. paměť.
Liliovník tulipánokvětý: pochází ze Severní Ameriky. Listnatý strom, jehož květy připomínají tvarem tulipány. Květy jsou velké 3-5 cm, žlutozelené až žluté barvy, výjimečně bílé.
Zmarličník japonský: jeho srdčité listy se na podzim výrazně zbarví do purpury. Po zabarvení příjemně voní jako čerstvě upečená vánočka.
Pajehličník přeslenatý: stálezelený jehličnatý strom, původem z Japonska. Jeho zelené jehlice vyrůstají na koncích letorostů, mají nápadný paprskovitý tvar.
Kryptomeria japonská: okrasná dřevina, která má lesklé či temně zelené jehlice, přes zimu se často zabarvuje (nádech nafialovělé, načervenalé, nahnědlé).