Článek
„Pro vytápění teras (ale třeba i lodžií) bych preferoval topení s ventilátorem, který rychle zahřeje vzduch. Může to být klasický horkovzdušný ventilátor, ale i přímotopný panel – konvektor – vybavený malým ventilátorem. Výhodou takového řešení je vyšší energetická účinnost i atraktivnější vzhled oproti běžnému ventilátoru,“ radí Petr Štursa, produktový manažer nákupní galerie Kasa.cz.
„Topné panely lze kromě klasické bílé barvy získat i v módním černém designu. Některé modely mají navíc praktický časový spínač, jenž dokáže začít s vyhříváním terasy už před příchodem majitelů domů,” doplňuje Pavel Janů ze sítě prodejen Euronics.
Je-li na terase vlhko, nebo na ní majitelé často zalévají květiny, je vhodné volit konvektor s certifikací odolnosti proti vlhku a stříkající vodě.
Sálavá topidla ohřejí přímo člověka, ne vzduch
Jinou možností je pořídit si na terasu tzv. elektrické sálavé topidlo. Jeho výhodou je skutečnost, že neohřívá vzduch, ale přímo předměty a lidi. Tím se šetří energie, a zároveň je účinek mnohem rychlejší.
Další předností je fakt, že při provozu tyto přístroje nevíří prach, a intenzitu tepla, které vydávají, lze snadno regulovat pomocí zabudovaného termostatu.
Sálavá topidla lze směrovat a jejich montáž není nijak složitá. O výběru konkrétního modelu je ovšem nejlepší se nejprve poradit s odborným prodejcem. Ten doporučí vhodné topidlo nejenom s ohledem na velikost prostoru terasy, který by klient rád vytápěl, ale především povětrnostní podmínky na ní.
Plynová zahradní topidla
Na terase lze využít také topidla na plyn. Praktická je u nich možnost umístit PB láhev („bombu”) přímo do základny, takže se tím zlepší stabilita topidla.
Výhodou jsou pak kolečka umožňující snadnou manipulaci. Na rozdíl od topidel na elektřinu jsou plynová volně stojící, a tak je lze snadno přesunout přesně tam, kde je jich nejvíce zapotřebí.
Plyn se v topidle zapaluje piezzo zapalovačem, speciální hořák uvolňuje teplo, které se odráží do celého okolí.
Sedět v teple a na teplém...
Nábytek na terasu, kterou chceme využívat celoročně, by měl být z přírodních materiálů, jako je třeba bambus nebo ratan.
Efektní kovový nábytek může v zimě studit, protože kov se zahřívá mnohem pomaleji než okolní vzduch.
Také existuje ještě další elegantní řešení, jak si zajistit příjemné teplé posezení, a to pomocí elektrické deky.
Grilování na terase je v zimě příjemnější než v horkých dnech
Mnoho Čechů má grilování na terase nebo na balkóně spojené výhradně s létem. Díky použití kontaktních elektrických grilů ale můžeme grilovat celoročně.
„Zatímco v létě nám grilované maso přehřívá organismus, v zimě skvěle zahřeje a dodá energii. Lidé v Asii se tím úspěšně řídí dodnes, ale Evropané na to už většinou ke své škodě zapomněli,“ upozorňuje odbornice na lidské tělo Hana Fedora Smejtková.
K zimnímu grilování masa a zeleniny na terase doporučuje i zahřívací nápoje, jako je teplý zázvorový čaj nebo svařené červené víno. Pak může být zimní idyla dokonalá.
Její slova pak doplňuje Lukáš Horovitz ze společnosti Campingaz: „Pokud necháváte gril venku celoročně, tak s dostatečnou ochranou. Určitě si pořiďte obal. Je dobré ho používat i z důvodu prevence a k ochraně před okolními vlivy, jakými jsou déšť, sníh, prach, vítr apod. Určitě tím prodloužíte životnost vašeho grilu.”
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.