Článek
Rozmarýn (Salvia rosmarinus) je stálezelený keř s aromatickými listy a drobnými nafialovělými, modrými, růžovými nebo bílými květy. Má rád teplé, slunné stanoviště s lehkou, propustnou půdou, spokojený je i v nádobách.
Protože však pochází ze středomořského prostředí, bude potřebovat ochranu během zimy, sám dokáže vzdorovat teplotám maximálně -5 až -10 °C. Pokud by měly nastat větší mrazy, bude třeba jej na záhonku zakrýt.
Výhodou rozmarýnu je jeho nenáročnost. Poté, co se na svém místě dostatečně zabydlí, dokáže přestát i několikadenní sucha. Pozor, pokud jej nebudete zastřihávat, může se vám během pěti až deseti let rozrůst do 1,5metrové výšky.
Založit si vlastní záhon nebo třeba jen truhlík můžete prakticky ihned. A co je nejlepší, postačí vám k tomu těch pár snítek, jež koupíte v supermarketu. Samozřejmě vybírejte hezky zelené větévky, které jsou v dobrém stavu, nezaschlé a bez známek napadení plísněmi nebo chorobami. Pokud máte možnost si odštípnout pár snítek ze živého keříku, soustřeďte se na mladé silné výhonky, které nekvetou.
Nechte jej nejprve pustit kořínky ve sklenici vody
Zahradníci doporučují dva možné způsoby, jak se snítkami rozmarýnu z obchodu naložit, aby se rozrostly.
První, podle nás jistější cesta, je nechat větvičky rozmarýnu nejprve pustit kořeny ve sklenici vody a pak je zasadit do půdy.
Začněte tím, že čistými (ideálně zahradnickými) nůžkami odstřihnete spodek každé větvičky. Poté ze spodní části každé snítky odstraňte lístky. Každou větévku takto obnažte zhruba do poloviny její délky.
Přichystejte si sklenici s čistou vodou a připravené snítky do ní vložte. Vody by mělo být tak, aby očištěné konce zůstaly celé ponořené pod vodou.
Vodu pravidelně zhruba po dvou dnech vyměňujte, používejte odstátou.
Po několika týdnech se na obnažených částech větviček objeví první, jako vlas tenké kořínky. Jak na svém instagramovém účtu Growing in the garden doporučuje americká zahradnice Angela Juddová, počkejte, až budou dlouhé zhruba 1,5 centimetru a pak je můžete zasadit do půdy. Ať již do květináče, truhlíku, nebo přímo do záhonu, pokud to počasí a roční období umožňují. Jak doporučuje na svém webu Královská zahradnická společnost (RHS), pro výsadbu jsou vhodné měsíce od března do května.
Šup s ním rovnou do hlíny!
To jiná americká zahradnice, Resh Galová, na svém účtu radí rychlejší postup. Začíná stejně, odstřižením konečku větévek rozmarýnu, odstraněním lístků ze spodní půlky větviček, ty pak ale už rovnou zapíchne do připraveného květináče naplněného substrátem.
Zahradnice rovněž radí nepoužívat k zakořenění staré, ztvrdlé, hnědé nebo dřevnaté výhonky, neboť s těmi by byla mnohem větší práce, aby se ujaly. Kdo chce proces zakořenění urychlit, ten si podle její rady může pomoci skořicí nebo medem. Obojí stačí rozmíchat ve vodě a půdu kolem zasazených snítek Rozmarýnu zalít.
Pokud používáte květináč, můžete dobu, než se větévky rozmarýnu ujmou, zkrátit nasazením čistého igelitového pytlíku přes něj. Snítky si pod ním vytvoří vlhké mikroklima a celek bude fungovat jako miniskleník. Jednou za dva až tři dny jej ale na chvíli odkryjte, aby se pod pytlíkem vyměnil vzduch a rostlinky nezačaly hnít.