Hlavní obsah

Jak se v zimě postarat o venkovní rozvody vody

6:17
6:17

Poslechněte si tento článek

Máte-li na zahradě vodovodní rozvody nebo trvale umístěný zavlažovací systém, je důležité zajistit jim v zimě správnou ochranu. Pokud jste se tím ještě nezabývali, je nejvyšší čas to napravit – doslova za minutu dvanáct, aby vás po zimě nepřekvapily škody.

Foto: Envato Elements

Nejbezpečnější je celý vodovodní systém na zahradě přes zimu vypnout a vypustit veškerou vodu.

Článek

Ochranu před chladem zajistěte hadicím, potrubí i kohoutům. Když teplota klesne pod nulu, voda uvnitř odkrytého potrubí a zahradních kohoutků může zamrznout. Jak se voda mění v led, rozpíná se. To zvyšuje tlak všude tam, kde zůstala, a může dojít k poškození některé z částí systému. Na jaře vás pak nepříjemně překvapí netěsnící kohouty, popraskané trubky či hadice atd.

Právě venkovní vodovodní kohouty jsou k zamrznutí nejnáchylnější. Stačí pár stupňů pod nulou a už může vzniknout velký problém. Jasně proto platí, že pokud nepotřebujete během zimy na zahradě přívod vody, venkovní kohouty uzavřete.

Ideálně ještě před příchodem prvních mrazů. Co dělat, když jste na to zapomněli nebo to nestihli? Počkejte, dokud se neoteplí tak, aby rtuť teploměru vyšplhala nad bod mrazu, a kohout uzavřete potom.

Zima je ideálním časem na hodnocení letošních pěstitelských počinů a plánování další sezony

Zahrada

Nejde jen o rozvody zavlažovacího systému

Teplotám pod bodem mrazu nemusí být vystaveny jen rozvody v zahradě. Stačí, pokud se vodovodní rozvody nacházejí v té části domu, která není vytápěna. Například na půdě, ve sklepě, v garáži. Mnohdy může dojít k zamrznutí potrubí kvůli tomu, že nebylo zakopáno v dostatečné hloubce.

Jestliže by vodovodní potrubí pod zemí nemělo mít žádnou mrazuvzdornou ochranu, je třeba je zakopat do nezámrzné hloubky, což je v našich zeměpisných šířkách 80–140 cm pod povrchem.

Foto: Envato Elements

Mrazuvzdorné kohoutky díky elastickým částem v zimě nepopraskají.

Užitečná investice

Z dlouhodobého pohledu se rozhodně vyplatí vyměnit staré kohoutky za nové, mrazuvzdorné. K jejich výrobě se používá kov a polymer. Díky této kombinaci materiálů jsou elastické. Když v nich voda zamrzne, roztažení jim nevadí a po rozmrznutí se vrátí do původních rozměrů.

Můžete také koupit speciální ventily vybavené systémem s nuceným přivzdušňováním. Jakmile se použijí, ventil se vyprázdní a nezůstane v něm žádná voda, která by mohla zamrznout. Pomáhají i chrániče kohoutků. Ty ostatně můžete pořád ještě rychle pořídit teď.

Topný kabel pomůže

V případě, že musíte kohoutek používat i během zimy, vybavte potrubí topným kabelem. Tyto vyhřívací kabely mohou mít samoregulaci, což v praxi znamená, že si podle potřeby samy regulují přísun tepla. Omotáte je kolem potrubí, které může být vedeno pod zemí i venku. Topný kabel se zapojuje do zásuvky – jde vlastně o topné těleso. Zajistí stálé vyhřívání, musíte však počítat s náklady na energii. Hodí se třeba tam, kde je složité použít jiný typ izolace.

Kdy, kde a jak odklízet sníh na zahradě

Zahrada

Roli hraje teplota i vlhkost

Naštěstí existují jednoduché kroky, s jejichž pomocí potrubí a kohoutky během zimy ochráníte. Nejjednodušším způsobem ochrany je obalit potrubí izolací. K dispozici jsou různé druhy a tloušťky. Proto je vždy nutné zjistit, co bude nejlépe vyhovovat vašim účelům. Například kovové trubky musí mít izolaci odolnou vůči korozi.

K nejběžnějším izolačním materiálům se řadí polyetylenová a polyuretanová pěna nebo minerální vlna. Nařežte si izolační hadice nebo pouzdra na délku trubek. Podélně nařízněte materiál a obalte jím trubky. Předtím ale musíte potrubí dokonale zbavit mastnoty nebo jiných nečistot, aby izolace správně přilnula. U trubek větších průměrů se materiál obvykle rozřeže na více segmentů. I když například půjde o samotěsnící materiál, musíte ho stejně zajistit lepicí páskou, aby se k potrubí nikde nedostal studený vzduch. Jedině v takovém případě prokáže izolace správný efekt. Můžete také použít pevnou látkovou pásku nebo speciální izolační pásku, která vám pomůže zakrýt a utěsnit spoje. Použitím izolace také zvýšíte životnost potrubí. Možností je samozřejmě také širší stahovací páska.

Foto: Envato Elements

Pokud potřebujete používat vodovodní kohoutky venku i v zimě, určitě instalujte ty, které jsou mrazuvzdorné.

Na tloušťce záleží

Musíme upozornit, že ani kvalitní izolace není všespásná. Čím silnější je vrstva, tím vyšší ochrana. Platí přibližně, že izolační vrstva silná 2,5 cm ochrání potrubí do teplot -10 °C. Na nižší teploty ale bude krátká. Ideální je vybrat izolaci s dlouhou životností za přijatelnou cenu. Podstatná je i snadná instalace. Jestliže se trubky nacházejí ve vlhkém prostředí či tam, kde se objevuje kondenzace vody, volte izolační materiály, kterým nevadí kontakt s vodou a neztrácejí při něm svoje izolační vlastnosti. Podstatná je i hustota izolačního materiálu – čím vyšší, tím lépe udrží teplo. Nezapomínejte ani na tepelnou vodivost izolace – čím nižší, tím snadněji teplo udrží uvnitř trubek. Tento požadavek splňuje jak minerální vlna, tak i polyuretanová pěna.

Co dělat, když už potrubí zamrzlo

Pokud už potrubí stihlo zamrznout, je potřeba vypnout přívod vody na uzavíracím kohoutu a začít potrubí pozvolna rozmrazovat. Vyhněte se tepelným šokům. Na trubky můžete přikládat například teplý ručník, aby se led rozpustil a voda se znovu rozproudila. Udržujte zdroj tepla v pohybu podél potrubí, abyste předešli prasklinám nebo poškození. Pozor, k rozmrazování trubek nikdy nepoužívejte otevřený oheň.

Jakmile se voda uvnitř potrubí rozmrazí, znovu zapněte přívod vody na uzavíracím kohoutku a zkontrolujte, zda voda znovu teče. Pokud problém zůstává, budete se muset obrátit na instalatéra.

Natřete stromy nabílo. Ochráníte je nejen před hladovou zvěří

Zahrada
Související témata:
Závlahový systém

Výběr článků

Načítám