Článek
Jakmile teploty koncem března a v první polovině dubna stoupnou výrazněji nad nulu, půda rozmrzne a uschne, pustíme se do práce s chytrými pomocníky.
Čechráme hlínu
Úrodná zahradní půda je vlhká, dobře odvádí vodu a neuhnívají v ní semena a kořeny rostlin. Její správnou kondici poznáme tak, že vyhloubíme asi 30cm díru a zalijeme ji vodou. Vsákne-li se do čtyř hodin, pak je hlína v pořádku.
Pokud jsme zryli záhony už na podzim, zjara je pouze přiživíme kompostem, minerálními hnojivy a zarovnáme hráběmi. Nedovolíme, aby na záhonech zůstávaly velké hroudy. Vlhkost půdy je pak nerovnoměrná.
Budoucí úrodu podpoříme dostatkem živin. Lakmusovým papírkem zjistíme, zda má půda správné pH pro pěstování zeleniny (6,0 až 6,8 pH), případně jiných plodin. Příměsí síry pH půdy snížíme, vápencem zvýšíme.
Pomocníci: Menší záhonky zryjeme tradičním rýčem, větší hroudy rozbijeme vidlemi, motykou. Elektrická motyka nám usnadní námahu, prokypří půdu a ještě ji smíchá s hnojivem. Na větší plochy se hodí kultivátory.
Oživíme trávník
Z trávníku odstraníme mech, plevel, zplstnatělou trávu a zašlé listí. Po provzdušnění mají voda, živiny i slunce lepší přístup ke kořínkům, dešťová voda se snáze vsakuje.
V teplejších obdobích zimy mohl trávník trochu povyrůst, zjara by ale měl dosahovat 3 až 4 cm. V létě necháváme porost vyšší, aby lépe schraňoval vlhkost a trávu nespálilo slunce.
Trávník od jara do podzimu zaléváme nejlépe jednou týdně, pokud neprší, a to večer, kdy se voda odpařuje pomalu.
Začne-li na jaře růst nová tráva, dosejeme prořídlá místa travní směsí a půdu na osetých místech uválíme. Místo zalijeme tak, abychom výsev nevyplavili. Optimální doba na první setí nastává, dosáhne-li teplota půdy alespoň 8 °C.
Pomocníci: Na odstranění mechu, plevele a zplstnatělé trávy vezmeme provzdušňovací kovové hrábě. Elektrický ruční provzdušňovač zakoupíme samostatně, může být i nástavcem multifunkční sady.
Motorový vertikutátor (provzdušňovač, kypřič) s otáčivými noži odstraní stařinu a prořezává drny na větších plochách. Je-li třeba trávník posekat, na sekačce nastavíme požadovanou délku trávníku.
Prořez stromů a keřů
Stromy prořezáváme poté, co pominou největší mrazy. Někdy je to v únoru, jindy koncem března. Prořez umožňuje stromu získat na všech svých místech dostatek světla a prostoru pro květy a plody.
Strom zbavíme nemocných a poškozených větví a těch, které nadměrně zahušťují korunu. Její tvar směřujeme tak, aby hlavní větve nerostly pod sebou, ale pravidelně vyplnily celý objem koruny. Plodů přibyde, když větve stromu porostou vodorovně.
Chceme-li, aby se větev po řezu dobře zahojila a dále rostla, provedeme řez šikmo těsně nad pupenem. Rány hojíme stromovým balzámem neboli štěpařským voskem.
Živý plot po zimě zbavíme přerostlých částí a zastřihneme ho do zvoleného tvaru.
Pomocníci: Na menší větvičky postačí ostré nůžky, větší větve likvidujeme akumulátorovými pilkami nebo motorovými ručními pilami. Živý plot ošetříme mechanickými nůžkami, ručními pilkami zastřihneme silnější větve. Je-li plot vyšší, pomůže nám plotostřih na teleskopické násadě.
Přehoďte kompost
Při jarním tání dochází v kompostu, založeném na podzim, díky vlhkosti a vyšší teplotě k rychlému rozkladu bioodpadu. Přeházíme ho proto na vedlejší kupu. Kompost přitom odebíráme vidlemi z boku, aby v každé odebrané várce byly všechny naskládané vrstvy.
Každou dávku rozhodíme, hmota se tak provzdušní. Na povrchu kompostu je dobré prohloubit důlek, aby po povrchu nestékala voda.
Příprava sekačky
Pokud jsme sekačku neočistili na podzim, učiníme tak nyní, nejlépe tlakovou myčkou. Trávu a bahno odstraníme, šroubové spoje po zaschnutí promažeme vazelínou.
Zkontrolujeme motor a doplníme palivo, podíváme se na kvalitu nožů. Vyměníme zanesený filtr, zapalovací svíčky. Doplníme, nebo zcela vyměníme olej.
Plevel pryč
Aby výsadba dobře rostla, nesmí se přetlačovat s bujícím plevelem. Smrtící ránu mu zasadíme chemickými prostředky, ekologičtější je ale použít tzv. vytrhávače kořínků a motyčky.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.