Článek
Pokud máte prostor a dostatek času, nejprve budete řešit otázku, z jaké dřeviny budete bonsaj pěstovat. V případě, že máte zahradu nebo malý balkon, výběr se rozšiřuje i na domácí druhy. Kdo chce pěstovat bytové bonsaje, může si vybrat i citrusy nebo jiné druhy ze středomořské oblasti.
Jaký druh?
Je možné, že vás doslova okouzlí kvetoucí miniatury, například různé druhy azalek, které opravdu vypadají jako kytice z pohádky. Pokud se vám líbí stromek, na kterém najdete i plody, vyberte si skalník nebo miniaturní druh jabloně. Jejich jablíčka na podzim opravdu dozrají a iluze skutečného stromu je zcela dokonalá.
Velkou skupinu bonsají, jenž se v našich podmínkách úspěšně pěstují, jsou jehličnany. Velmi populární jsou borovice, tisy a různé odrůdy jalovců. Nelze zapomenout ani na modřín, který je nádherný na jaře, když raší, i na podzim, kdy jeho jehličí zezlátne. Navíc se pomocí drátu velmi dobře tvaruje a tak si ho můžete snadno upravit podle své představy.
Kde nakupovat?
Specializované prodejny nabízejí široký sortiment. Při nákupu nespěchejte a s prodavačem se poraďte, abyste neudělali nějakou zásadní chybu a stromek vám neuhynul. Nejdříve se zeptejte, jedná-li se o exteriérovou či interiérovou bonsaj, skupiny nelze libovolně zaměňovat.
Pro tvorbu interiérových bonsají se téměř ideálně hodí fíkovník. Je běžně dostupný a zaujme nejen lesklými drobnými listy, ale i vzdušnými kořeny a snadným tvarováním. Dobře snáší i zkracování kořenů, můžeme do pěstovat i v polostínu.
Pro pěstování bonsají použijte mělkou keramickou misku, ve výjimečných případech může být i betonová. Plastové nádoby jsou zcela nevhodné.
Dobré tipy pro začátečníky
Začátečníci si mohou vybírat také z těchto druhů: bříza, dub, hloh, habr, lípa, borovice, smrk, modřín, tis.
Uvědomte si, že bonsaje jsou vlastně raritou a téměř nic z toho, co znáte o pěstování ostatních rostlin, pro ně neplatí. Pokud ještě nemáte vůbec žádné zkušenosti, obstarejte si nějakou odbornou publikaci o pěstování bonsají. Spoustu tipů a zkušeností najdete i na internetu.
Dvě zásady tvarování
Zásada č. 1
Bonsaje tvarujeme už od útlého mládí, prodleva se v tomto ohledu nevyplácí. Neocenitelným pomocníkem je pevný drát, kterým držíme výhonky v požadovaném tvaru.
Zásada č. 2
Na drát nesmíte nikdy zapomenout a po čase ho odstranit. V opačném případě se na větvičce či kmínku vytvoří jizva, která se už nikdy pořádně nezacelí.