Článek
1. Opatrně při čištění polykarbonátu
Úklid skleníku začněte jeho důkladnou očistou. Zvenčí jej umyjte dezinfekčním nebo čisticím prostředkem. Chcete-li vyčistit polykarbonátový nebo skleněný skleník, umyjte skla měkkou houbou nebo hadříkem. U polykarbonátu se rozhodně vyhněte použití čisticích prostředků na bázi čpavku nebo alkoholu, abyste tento materiál vážně nepoškodili. Můžete také použít octový roztok s jedlou sodou, který pomáhá proti plísním a houbám. Navíc se jedná o přírodní čistič, takže se nemusíte bát, že by byl škodlivý.
2. Prach a nečistoty snižují dopadající světlo
Důkladným umytím skla zbavíte řas, mechu i odolné špíny. Čisté sklo propustí více světla v průběhu vegetačního období a nestane se domovem pro škůdce ani semeništěm chorob. Nezapomeňte vyčistit a dezinfikovat sklo také zevnitř, protože přezimující škůdci a choroby mohou přežít i v těch nejmenších zákoutích. Budete-li ve skleníku něco pěstovat i v zimě, jsou čistá skla obzvláště důležitá, neboť slunečního světla je v tomto období už tak málo.
Pokud hodláte používat skleník i přes zimu, vyplatí se vám v něm instalovat umělé osvětlení. To musí být přizpůsobeno teplotě a prostředí s vyšším obsahem CO2 ve vzduchu.
Víte, jak správně naložit s organickým odpadem? Vsaďte na recyklaci
3. Při mytí rámů postupujte jemně
Nezapomeňte na rámy, ve kterých jsou skla zasazena. U hliníkových rámů skleníků můžete použít běžný prostředek na nádobí (skvělé je, pokud bude také biologicky odbouratelný) a měkký hadřík, abyste se zbavili nečistot. Nepoužívejte ale kovovou škrabku, brusný papír nebo ocelovou vlnu, protože tím byste jen poškodili povrch rámů. Pokud máte skleník s dřevěnými rámy, můžete použít zředěné mýdlo. Po něm pak můžete rámy ještě ošetřit olejem na dřevo. I v tomto případě používejte k čištění rámů buď měkký hadřík, nebo houbu.
4. Nezapomeňte na podlahu
Nezapomeňte věnovat pozornost rovněž podlaze skleníku. Zameťte ji a dezinfikujte. Zabráníte tak tomu, aby se choroby a škůdci z ní šířili na nové plodiny. Umyjte lavice a všechny povrchy ve skleníku, vyprázdněte květináče, které se už nepoužívají, a vydrhněte je dezinfekčním prostředkem, i v nich se totiž mohou schovávat škůdci nebo původci nemocí. Mnoho lidí na tohle zapomíná.
5. Udělejte důkladnou kontrolu
V dalších dnech umytý skleník dobře vyvětrejte, aby důkladně vyschl. Jakmile je ve skleníku čisto, udělejte si čas na důkladnou kontrolu jeho konstrukce. Zjistěte, zda není poškozeno sklo nebo větrací otvory, a vyměňte všechny rozbité části. I ten nejmenší otvor může do skleníku vpouštět nežádoucí studený vzduch. Hledejte proto praskliny, díry nebo mezery mezi rámy a skly. Ověřte, že se dveře a okna dobře a těsně dovírají.
Objevené skuliny mezi okny a rámy vyplňte tmelem. U otevíratelných oken a dveří netěsnosti odstraňte pomocí seřízení kování. A když už je o něm řeč, nezapomeňte všechny panty a další pohyblivé části, včetně klik dveří, větracích otvorů atd. naolejovat. Doporučit můžeme také přípravky na bázi silikonu.
Pokud skleník potřebuje rozsáhlejší opravy, zvažte, zda by nebylo jednodušší některé části zcela vyměnit.
6. Ukliďte záhony
Pokud máte ve skleníku záhony, připravte je na zimu. Odstraňte z nich všechny odumřelé rostliny, větve, listí nebo nečistoty. Pokud tak neučiníte, může to být živná půda pro škůdce a choroby.
Podobně jako záhony venku na zahradě i ty ve skleníku nezapomeňte náležitě zazimovat.
- Přidejte vrstvu organického materiálu (kompost, hnůj), který se přes zimu bude pomalu rozkládat.
- Zakryjte je mulčem, aby se v nich na jaře půda rychleji prohřála.
- Zvažte osetí zeleným hnojení (např. hořčice), pokud se je vám líto skleník úplně zazimovat.