Článek
Nalákáme je na květy spíše jednoduché, ty plné bývají na květní šťávy chudé. Miskovitý tvar květů vyhovuje motýlkům s kusadly, kteří požírají pylová zrnka, zatímco druhy s dlouhým sosákem se pohodlně dostanou i do hlubších kalichů.
Zdroje nektaru
Sezóna motýlků trvá od brzkého jara až do podzimu. Primulky, vrba jíva, plicníky (Pulmonaria) a tařičky (Aubrieta) jim nabízejí potravu už od března.
S pokračujícím jarem motýli usedají na trávničku (Armeria), violku, chejr (Erysimum), okrasné česneky (Allium), šeřík (Syringa) a svídu bílou (Cornus alba).
Od června pro ně rozkvétají hlaváče (Scabiosa), pcháče (Cirsium), krásenky (Cosmos), ostálky (Zinnia), aksamitníky (Tagetes) a voňavý zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum).
Postupně se přidávají plamenky (Phlox), řebříček (Achillea), levandule, třapatkovky (Echinacea), kypreje (Lythrum), šalvěje (Salvia), voňavé agastache (Agastache) s dobromyslí (Origanum) a zavinutkou (Monarda).
Od léta až do podzimu hostí četné druhy motýlů libora (Lantana) spolu s tzv. motýlím keřem neboli komulí (Buddleia).
Motýlí sezónu uzavírají jiřinky (Dahlia), hvězdnice (Aster), rozchodníkovce (Hylotelephium), sporýše (Verbena) a sadec (Eupatorium) se zlatobýlem (Solidago).
Motýlí školka
Chceme-li si motýly na zahrádce vychovat, vysadíme pro ně rostliny, do nichž nakladou svá vajíčka, a na kterých se později mohou živit housenky. V závislosti na druhu motýla jsou to především kopřivy, bodláky, fenykl, kopr, fialky, mateřídouška, rozchodník, čilimník, líska a nejrůznější typy trav. Rostliny, které se do okrasného záhonu příliš nehodí, necháme růst v odlehlém koutě nebo v rohu zeleninové zahrady.
Naše tipy
Rostliny pro motýly vysazujeme na slunné, chráněné místo, kde křehcí tvorové nemusejí zápasit s větrem. Rostliny neošetřujeme chemickými prostředky na hubení hmyzu.
Druhy, na kterých se motýli živí (tzv. hostitelské neboli žírné rostliny), by neměly být příliš vzdálené od rostlin nektarodárných.
Kameny nebo špalky umístěné mezi rostlinami poskytují motýlům příležitost k odpočinku. I motýlci pijí vodu, proto pro ně připravíme misku s vlhkým pískem nebo mechem.