Článek
Pokud rostliny přezimují venku, potřebují určitou formu ochrany. Zejména stálezelené rostliny a ty v květináčích jsou zimou hodně ohroženy. V jakém okamžiku změní listy sytě zelenou barvu na mrazem spálenou hnědou? Většina rostlin zmrzne, když teploty zůstanou na -2 °C po dobu cca pěti hodin. Ovšem sazenice s novými listy svůj boj s mrazem zpravidla vzdají už při teplotách 0-0,5 °C. Tropické rostliny jsou ještě méně odolné a zpravidla odumírají už přibližně při 5 °C. Odolnější rostliny ale zvládnou i teploty ‒6 °C nebo ‒7 °C.
Vyzkoušejte čepice z PET lahví
Jak rostliny chránit? Můžete použít kryty řádků ze zahradnického rouna či plastu. Buď je opatrně položte na rostliny, nebo z nich vytvořte tunel. Půdu před promrznutím také ochrání navrstvené jehličnaté větve.
Na jednotlivé vyšší rostliny můžete nasadit čepice vyrobené z plastové nádoby s větracími otvory. Dobře k tomu poslouží třeba použité PET lahve s širším dnem (obsah 1,5 nebo 2 či 5 litrů). Odříznete dno, vytvoříte v něm otvory a taková čepice bude fungovat jako mini skleník. Pokud byste ale do PET nádob neudělali větrací otvory, museli byste je vždy ráno odstranit a večer opět vrátit k rostlinám.
Jak zvládnout přesun citlivějších rostlin z venkovního prostředí do interiéru
Žárovky svítící v blízkosti rostlin také generují teplo a zahřívají okolní vzduch, takže zeleni na zahradě rovněž účinně pomohou odolat nepřízni počasí.
Zapomeňte na dusíkatá hnojiva
Při prvních známkách mrazů by už měly být rostliny dostatečně chráněny. Tomuto záměru musíte přizpůsobit i své pěstitelské plány. Na sklonku sezony proto zapomeňte na aplikaci hnojiv bohatých na dusík. Taková chyba by se vám nepříjemně vymstila.
Pro rostliny by to znamenalo impuls k dalšímu růstu místo toho, aby se připravovaly na období vegetačního klidu. Mladé výhonky, které by vyrašily, by snadno poškodil mráz.
Zeleným hnojením a mulčováním zabráníte erozi půdy
Holá půda, která zůstane na záhonech po podzimní sklizni, je vůči erozi poměrně zranitelná. Pokud není ničím chráněná, vyplavují se z ní živiny. Proto je dobré na záhony včas zasít tzv. zelené hnojení, které tomu pomáhá bránit. Na jaře ho zakopete do půdy a dodáte jí tak další výživu.
Další účinnou zbraní proti půdní erozi je mulčování. Snižuje zhutnění půdy a její erozi po silných deštích, slouží také jako dobrá ochrana kořenů rostlin. Díky mulčování půda v zimě tak snadno nevymrzne.
Je poslední příležitost na zasetí zeleného hnojení. Zahradě velmi prospěje
Rostliny zabalte
Rostliny v květináčích a jiných nádobách seskupte dohromady a uložte je v suchých, chráněných prostorách, třeba na verandě, v kůlně, pod pergolou nebo krytým stáním pro auto.
Promrznutí půdy v květináčích zabráníte tak, že nádoby důkladně obalíte bublinkovou polyetylénovou fólií nebo slámou. Případně je můžete také zakopat do země tak, aby byl vidět pouze okraj nádoby – tím zabráníte promrznutí.
Zahrada tvoří mikroklima
Myslete na to, že vaše zahrada je sama o sobě mikroklimatem. V různých jejích částech panují odlišné podmínky. Například na jižní straně bude tepleji, na severní straně naopak chladněji a vlhko. Proto rostliny v nádobách můžete podle potřeby přemístit například na chráněnou verandu.
Berte také ohled na různé podmínky panující v zahradě už při plánování výsadby – ušetří vám to hodně starostí s následnou zimní ochranou rostlin.
Voda jako pomocník
Zalévejte zahradu těsně před západem slunce. Tak zvýšíte noční teplotu vzduchu kolem rostlin, protože voda se bude postupně odpařovat. Naplňte kbelíky vodou a během dne je umístěte na slunce. Večer je postavte do blízkosti ohrožených rostlin. Voda zmírní teplotu vzduchu panující v okolí.
Pokud chcete docílit ještě silnějšího efektu, natřete několik nádob na vodu černou barvou, díky tomu se během dne zahřejí ještě více.
Rostlinné větrolamy
Rostliny na chladných a větrných stanovištích potřebují větrolamy. Jejich funkci účinně splní živé ploty. Pomůže také vytvoření umělých větrolamů v podobě tkaných textilií nebo jiných materiálů upevněných na sloupcích pevně zapuštěných v zemi.
Nezapomínejte také vždy okamžitě řešit problémy s podmáčením země po deštích, protože mokrá půda může způsobit vyvrácení mladých nebo mělce kořenících stromků ve větru. Máte-li hodně mokrou půdu, je nejlepší si vybudovat systém odvodnění a budete mít po starostech.
Mírná zima nemusí být výhrou
Klima se mění, objevují se častější výkyvy počasí. Na druhou stranu ani mírnější zima nemusí být pro zahradníky zrovna skvělou zprávou. Rostliny totiž nedostanou jasný signál, že nastalo období vegetačního klidu.
Pokud se teploty vyšplhají opravdu vysoko, mohou dokonce znovu vyrašit a jsou potom ještě náchylnější ke spálení náhlými mrazy nebo i studeným větrem. I s tím musíte počítat, a pokud hrozí náhlé mrazy, je třeba zajistit včas silnější ochranu. Tj. například je zabalit.
Setřeste přebytečný sníh
Jakmile napadne sníh a usadí se na živých plotech nebo v korunách stromů, nezapomeňte ho setřást. Jinak hrozí nebezpečí lámání větví.
Prořezávejte živé ploty tak, aby se nahoře zužovaly, tím minimalizujete jejich případné poškození sněhem.