Hlavní obsah

Jak naplánovat kouzelné zahradní stezky

Chodníky, cesty a cestičky patří k základním stavebním prvkům zahradní architektury. Naplánujte si je v návaznosti na stávající praktické i budoucí vysněné prvky, které v zahradě časem teprve přibudou.

Foto: Atelier Flera

Mlatové plochy a cesty jsou nenápadné a postarají se o nenásilné propojení s okolní zelení. Stejně jako ostatní měkké materiály jej ale nedávejte přímo ke vstupním dveřím, abyste si ho zbytečně nenanosili na podrážkách do domu.

Článek

Až budete hledat stylovou sounáležitost cest v zahradě s jejich blízkým i vzdálenějším okolím a domem, pamatujte také na kombinování materiálů, např. s podezdívkami nebo terasami. Nemusí být nutně podobné, ale měly by se vedle sebe dobře snášet.

Systém cest a zpevněných ploch by měl mít svou logiku a měl by se vám pohodlně užívat. Základní požadavky jsou evidentní: bezpečí, pohodlí a praktičnost.

Vypěstujte si kytice s vůní léta

Zahrada

Střídání rytmů

Zahradě velmi prospěje střídání rytmu kompaktních cest a nášlapů. Každá zpevněná plocha nemá stejnou důležitost, nejpodstatnější jsou zóny v okolí domu, třeba cesta ke garáži nebo terasa.

Dostatek manipulačního prostoru, a tím pádem zpevněných ploch, určitě potřebujete také kolem praktických prvků v zahradě, máme na mysli ohniště s posezením, skleník, dětské hřiště… Jinou atmosféru ovšem chcete vtisknout malebnému zákoutí s lavičkou pro dva ukrytou v hustších křovinách nebo zahradní houpačce zavěšené na vzrostlém starém stromě, ke kterým zamíří vlnící se nenápadná pěšinka.

Chodník, či nášlapy?

Celistvé cesty jsou kompaktnější a svým způsobem i jemnější, nemusíte u nich tolik hledět na délku kroku, jsou však náročnější na založení. Často jde celkem o čtyři až pět vrstev nad sebou. Pod kamennou či cihlovou dlažbu musíte položit tři vrstvy štěrku různých frakcí.

I zdánlivě nejjednodušší a nejlevnější mlatová cesta má více úrovní, nad zhutněnou půdu přidáváte nosnou vrstvu, mezivrstvu a až navrch přijde mlatový kryt. Nášlapy v zahradě působí vzdušně a hezky propojují více různých zón. Vždy se ukládají do propustného lože. Mohou být z kamene, hrubě sekaného nebo kamenných kostek, dřevěných trámů či cihel. Musíte se ovšem umět trefit do vhodné vzdálenosti mezi jednotlivými nášlapy, jinou délku má krok dospělého a dítěte. Zkuste si pěšinu nejdříve odkrokovat.

Praktické je napojovat jeden nášlap co nejblíže za druhý a ponechávat mezi nimi minimální zelenou spáru. Měla by tak vzniknout téměř cestička. Samotné nášlapy ponechané dále od sebe totiž znamenají, že za určitých okolností budou lidé stejně šlapat mimo ně. Každý člověk má jinak dlouhý krok a také krok při rychlé chůzi má jinou délku než procházkový.

Příjemný došlap

Povrchy se dělí podle použitých materiálů na měkké a tvrdé. Měkký je mlat, štěrk nebo písek, všechny se hodí na pěší cesty. Dobře propouštějí vodu a zahradě vyloženě sluší.

Mezi tvrdé povrchy náleží kámen, keramika i kvalitní beton. Obecně lze doporučit umírněné kombinování různých materiálů, maximálně dvou až tří různých druhů, například žula se pěkně páruje s cihlou. Velmi příjemné je dřevo, jen pozor na změny počasí, za vlhka může dost klouzat. Do zahrady volte jen tvrdé druhy dřevin jako modřín nebo dub.

Kámen je přirozený doplněk zahrady

Zahrada
Související témata:
Realizace zahrad
Zahradní chodníky

Související články

Které krásky vyberete letos?

Tři, dva, jedna, teď! Balkonová sezona je zpět a s ní otázka, do jakého módu letos truhlíky a květináče vyladíme. Půjdeme-li cíleně po květinách s jižanským...

Výběr článků

Načítám