Článek
VESELÉ BARVY
Není-li zahrada vyhraněného rázu (např. japonská nebo tzv. měsíční čili bílá), rozhodně se v ní uplatní barevné květiny. Čím pestřejší a bláznivější kombinace vytvoříme, tím veseleji to bude vypadat.
Že je fialová a oranžová tabu? Ani náhodou! Přimícháme ještě žlutou, růžovou a šarlatovou a vznikne koktejl, se kterým všechny splíny v mžiku zmizí.
KVĚTINOVÉ BORDURY
Trávník často slouží ke společenskému vyžití a dětským hrám, v takovém případě květinové ostrůvky nepřicházejí v úvahu. Nic ovšem nebrání tomu, zasadit si oblíbené trvalky podél jeho okrajů. Zelená barva pažitu rázem vynikne a hranice se zjemní. Důležité je, aby rostliny do plochy moc nezabíhaly, protože případné nechtěné doteky sekačkou jim na kráse nepřidají.
Volíme raději kompaktní druhy, např. trsnaté kakosty (Geranium), hvozdíky (Dianthus) apod. Květinové bordury dodají šarm i obyčejným pěšinkám a chodníčkům, přes něž mohou rostliny naopak libovolně přepadat.
MÍSTO K POSEZENÍ
Každá správně založená zahrada počítá s místem k posezení. Vybíráme pečlivě - nejen samotný zahradní nábytek, ale hlavně místo. Přednost dáme klidnému, tichému zákoutí, stranou od frekventovaných úseků, které je zároveň chráněné před nepříjemným větrem, třeba zdí nebo pásem dřevin. Pro změnu můžeme namísto obyčejné dřevěné lavičky zvolit kovovou. Postavíme ji do romantické besídky, která zakrátko zmizí pod voňavými růžemi. Trvalky kolem celou kompozici půvabně orámují.
VÝRAZNÉ KEŘE
Zejména na malých zahrádkách často bojujeme o každý metr. Stromy v ní nemají šanci, a tak se většina majitelů rozhodne alespoň pro keř. Neměl by to ale být keř ledajaký, třebaže na jaře krásně kvete. Přednost by měl mít ten, který vzbuzuje zájem po celou sezonu.
Třeba taková ruj vlasatá (Cotinus coggygria Royal Purple) s temně purpurovými, červeně žilkovanými listy se s podzimem barví do šarlatova. Trvalky před ní jen září.
VODNÍ SVĚT
Okrasné jezírko dodává zahradě jakýsi třetí rozměr. Dokáže ji rozzářit odlesky na hladině, zvětšit díky zrcadlovému efektu a co víc, zlepšuje v ní vzduch.
Do míst s dominantní, výrazně strukturální výsadbou volíme zásadně strohé tvary, nekomplikované linie. Jedině tak náležitě vynikne obojí - jak zajímavé rostliny, tak samotná vodní plocha.
POŽITKÁŘSKÉ ZÁHONY
Chuť a kvalitu vlastních výpěstků opěvuje většina soběstačných pěstitelů. Jestliže se letos hodláte vrhnout právě do tvorby užitkové zahrady, zkuste zvolit strojenější variantu. Zpočátku sice stojí větší úsilí, ale pěstování v ní a její údržba jsou o poznání snadnější.
Jde o systém vyvýšených záhonů, které vypadají vždy upraveně. Cestičky vysypané borkou jsou rovněž pohlednější, a hlavně nás nadobro zbaví blátem obalených holínek.