Článek
Nejbujněji trávník roste v jarních měsících. Svěží zelená tráva roste prakticky před očima.
Za letního horka je to ale náročnější. Pokud chcete, aby vám i po zbytek sezony zůstal v dobré kondici, musíte mu věnovat pravidelnou péči.
Na trávník s citem
Důležité je sečení. Ale nepřeháníme to, porost zkracujeme jen o třetinu výšky! „Alespoň na části zahrady necháváme trávu volně růst, můžeme vysít také květnatou louku. Hmyz to rozhodně ocení,“ říká Michala Brabcová, zahradnice firmy Weiki.
V červenci to slunce dovede pořádně rozpálit. Proto za horkých dnů nezapomínejte na pořádnou zálivku, nejlépe hned ráno. Pokud to nestihnete, zalévejte večer, rozhodně se však za horkých dnů vyhněte polednímu kropení. Pro trávu by to znamenalo velký šok a skrz kapky vody na stéblech by ji slunce popálilo.
A vhodné je trávník v létě také přihnojit. Nejlépe pomalu rozpustným hnojivem. Pokud dáváte přednost ekologičtějšímu řešení, můžete zkusit jednou za deset až čtrnáct dní zálivku s probiotiky pro rostliny.
„S trávníkem udělá divy. Bude vitálnější a silné kořínky ho udrží pevně v zemi – ať už ho prověří prudké lijáky, nebo zahradní party,“ dodává Michala Brabcová.
Černobílé hrátky v zahradě
Zeleninová zahrada
Tyčková rajčata je třeba vyvazovat. „Důsledně je potřeba vylamovat zálistky. Rostliny totiž vysilují,“ zdůrazňuje zahradnice Dagmar Růžičková.
Naopak keříčková rajčata se nezaštipují, protože na postranních výhonech narůstá úroda. Vyvázat potřebují i papriky.
Plodovou zeleninu na záhoncích je také vhodné přihnojovat. Nutné je rovněž pravidelné zalévání. Rajčata ale zalévejte jen ke kořenům, listům příliš vody neprospívá. U okurek je tomu naopak, lepší je však zavlažovat je ráno, aby listy do večera oschly.
„Okolí rostlin, zejména fazolí, cuket nebo rajčat, které vyžadují hodně vláhy, aby půda nevysychala a plodiny nenapadla plíseň, mulčujeme,“ říká Michala Brabcová. Dobře vám k tomu poslouží třeba posekaná tráva. Důležité je také půdu na zeleninových záhonech udržovat kyprou.
Kromě sklizně již dorostlé zeleniny lze i v létě vysévat novou. „Vysévat můžete třeba špenát, letní saláty či endivii, což je blízký příbuzný čekanky, který je skvělou alternativou k listovému salátu,“ dává tip Dagmar Růžičková.
Užitečné pestřenky zafungují místo postřiků
Červenec je také ideálním časem pro výsadbu zimní zeleniny, jako je květák, kapusta nebo čínské zelí. Stejně tak pro výsadbu nových sazenic jahodníků.
Doba bylinek
Záhonky s voňavými bylinkami je dobré zalévat ráno či večer. Zálivka nemusí být tak častá, ale má být vskutku vydatná. „Díky tomu voda proteče do hlubších vrstev půdy a rostlinky jsou tak nuceny natahovat své kořínky co nejdále,“ radí Michala Brabcová.
Pokud jednou za 10 dní do zálivky přidáte navíc probiotika, pomohou bylinkám k bujnějšímu kořenovému systému, a pak je jen tak nějaké sucho nezaskočí.
Rozkvetlé nádoby vyšperkují kouty v zahradě
Bylinky v květináčích je dobré zalévat častěji a pomalu, aby se kořínky zbytečně netopily a nehnily. I bylinkám pěstovaným v nádobách dopřejte probiotickou zálivku, aby se lépe vypořádávaly s teplotními rozdíly, protože se květináč na slunci dokáže pořádně rozpálit.
„Pro čerstvé lístky bylinek a léčivek si skočte hned ráno nebo dopoledne, budou mít nejvyšší obsah aromatických látek,“ radí Michala Brabcová. Ty na sušení sklízejte za slunného poledne a sušte je ve stínu.
Péči potřebují i květiny, živé ploty a stromy
Nezapomeňte na okrasné rostliny. V červenci potřebují také pravidelné zavlažování a přihnojování. Těm kvetoucím často chybí fosfor a draslík.
Hnojiv je velký výběr – organická, s postupným uvolňováním i různá speciální, určená pro konkrétní typy rostlin.
Půdu kolem ovocných stromů prokypřete. Pokud je sucho, budou potřebovat zálivku. Třeba jednou za týden, ale vydatnou.
Půdu pod stromy je vhodné také mulčovat. Předtím ji však lehce nakypřete. Pak se bude vláha u stromů lépe držet.
Šetřete vodou a chraňte její kvalitu
U třešní a višní nastává po jejich sklizni čas na prořez korun.
A v srpnu přijde čas na tvarovací řez velké části živých plotů, protože větve už budou odrostlé.
„Tento letní řez by ale měl být citlivý, neměl by zasahovat moc hluboko,” doplňuje Dagmar Růžičková. Výraznější zmlazení nechte na jaro.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.