Článek
Myslíte, že jde o ztřeštěný nápad? Však uvidíte, jak vás to bude bavit! Zprvu se možná trochu zapotíte, ale až očistíte kořeny od hlíny, začne ve vás bujet představivost. Díky ní vytvoříte ze smutných pahýlů, o které jste dosud jen zakopávali, nevšední zahradní ozdobu v ryze přírodním duchu.
Kam se zahrádka z pařezů hodí? Téměř kamkoli. Pozemek nemusí připomínat divočinu, aby se stala jeho přirozenou součástí.
Tvořte z kořenů i větví
Chladná část roku je pro kácení dřevin a odstraňování pařezů nejvhodnější. Není vedro, nelítají komáři, nepřekáží rozbujelá vegetace. Práce s rýčem a krumpáčem bývá i tak docela těžká. Usnadněte si ji a vyčkejte, až zmrzlá půda povolí. Je-li jako kámen, můžete zbytek stromu vytáhnout bagrem, hrozí však, že zpřetrhá kořeny. Právě změť obnažených kořenů připomínající rozevlátou chobotnici dává pařezové zahrádce pohádkové kouzlo.
U lísek a jiných vícekmenných dřevin poničené kořeny vynahradí hustá nadzemní část. Ta vzniká opakovaným zkracováním výhonů na pařezinu. Kromě pařezů zužitkujte také části kmene a pokroucené větve.
Jak na to
Pařezy zčásti zapusťte do země, stavte je kořeny vzhůru nebo na bok a skládejte tak, aby vzniklo co nejvíc osazovacích kapes pro rostliny a skulin pro drobnou zvířenu. Nejhezčí kusy umístěte navrch a ke krajům. Dlouhé ohebné kořeny do sebe můžete zaplést.
Tlustými větvemi či kmínky vyplňte prázdná místa, podepřete jimi pařezy, aby se zahrádka nezbortila. Nakonec do kořenových korun nasypte kvalitní substrát, nikoli rašelinu, a vytvořte výsadbové jamky. Jsou-li příliš mělké, navyšte jejich okraje většími pláty kůry.
Zelený kabát
Při dostatečné vlhkosti se do zdobení pařezové zahrádky pustí mechy a lišejníky. Neodstraňujte je, patří sem stejně jako rozmanité houby, jimiž se živí mnozí živočichové.
Kupě pařezů nesmírně sluší krajkovaný kabátek z kapradí. Krásně tu vynikají také plazivé škornice (Epimedium) a trávám podobné ostřice, např. zlatolistá ostřice vyvýšená (Carex elata Aurea) nebo impozantní, avšak dost rozpínavá ostřice převislá (C. pendula).
Při výběru kvetoucích rostlin zapomeňte na muškáty a jiné exoty.
Daleko víc se sem hodí kakosty (Geranium), zvonky (Campanula), na jaře kvetoucí kokoříky (Polygonatum) s kostivaly (Symphytum) a pomněnkami (Myosotis). Rostliny nechte před výsadbou pořádně nasáknout vodou.
Malé domácí zoo
Možná vás překvapí, jak rychle tahle nevšední zahrádka ožije, zvlášť stojí-li v polostínu. To je pro ni vůbec nejlepší místo! Pod pařezy, ve dřevě i pod kůrou najdou trvalé bydliště nebo alespoň nocleh brouci, mravenci, stonožky a suchozemští korýšci, jako jsou stínky a svinky.
Mezi kořeny napínají sítě pavouci a na osluněné části si ve dřevě zřizují pokojíčky včely samotářky.
Radujte se, zahlédnete-li střevlíka fialového, zahradního uklízeče, který nepohrdne ani uhynulým hmyzem či žížalou, nebo čmeláčí královnu budující pod pařezem novou kolonii.
Příležitost k odpočinku tu najdou žáby a ježci, náruživí požírači plžů. Zhusta obydlená pařezová zahrádka rovněž nabízí obživu ptákům a kvetoucí rostliny v ní přilákají včely a motýly.
Svět víl a dinosaurů
Budete stopovat dinosaury nebo se vydáte hledat vzácný poklad do tajemného světa skřítků a víl? Příběhů se mezi pařezy odehrává spousta, nejen těch napsaných přírodou, ale i takových, které vymyslela dětská (nebo vaše) fantazie.
Těm nejmenším pomáhá pařezová zahrádka rozvíjet cit k přírodě, pro starší je zase skvělou učební pomůckou do hodin přírodopisu.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.