Článek
Dekorace volíme buď v sytě zemitých barvách, nebo naopak ve studených tónech. Oblíbené jsou šedostříbrné kombinace s růžovou, kde se vyjímá vřes v různých barvách, drátovec, astry, chryzantémy.
Aranžmá v tradičním pojetí je zase v teplých odstínech, kdy převládá žlutá, oranžová, červená.

Podzimní věnce na zavěšení. Na slámový korpus lepicí tavnou pistolí zafixujeme mech, který tvoří základ věnce. Poté drátkujeme a lepíme rozmanité přírodniny – listy, šišky, ptačí pírka, lišejník, jeřabiny, bodláky, vřes.
„Vysazovat k sobě můžeme mix rostlin, které mají nápadnou barvu listů, květů. Nebo naopak zvolit jeden druh (pás chryzantém, vřesů). Hezky vypadá, když jsou u sebe nahusto a vytvářejí pestré skupiny,“ vysvětluje floristka Markéta Keclíková z firmy Rosmarino.

Jednoduše a přirozeně
Podzimní dekorace se dají aranžovat do truhlíků a jednoduchých nádob bez potisku: kovových, keramických, proutěných.

Podzimní dekorace v nádobách bez potisku: možná je keramika, kov, proutí.
Při sesazování vnímáme, kde bude truhlík umístěný, kde bude pohledová strana, zda bude stát u stěny.

Aranž v šedorůžových tónech. Sestava rostlin (zleva): drátovec-krásnohlávek (Calocephalus), astřičky (Symphyotrichum), vřes (Erica) a starček (Senecio).
Důležité jsou i druhy rostlin: nižší a výraznější dáváme dopředu (břečťan), vyšší dozadu.
„Nesnažíme se o efekt, dbáme na přirozenost, nenásilnost. Vyhneme se pokusům o pravidelnost, vytváření obrazců. Působí to zbytečně kýčovitě,“ říká floristka.
Když si nejsme jisti, poodstoupíme a kontrolujeme, kde je hluché místo, málo barev apod.

Připravíme si truhlík, na dno dáme keramzit či managreen. Zrnitostí vyhovuje výsadbě truhlíkových a balkonových rostlin.

Přisypáváme postupně zeminu, která je speciálně určena pro rostliny na terasy či balkon. Zaplníme zhruba polovinu truhlíku.

Vysazujeme rostliny tak, aby nebyly ve stejné výšce. Oblíbené jsou chryzantémy, solanum s červenými plody, tmavě probarvené listy heuchery, vřesy.

V aranži ponecháme volná místa, která kreativně dozdobíme jablíčky, dekorativní dýní, tilandsií, mechem, kamínky, šnečími ulitami. Používáme i seschlé větvičky, sezónní ovoce a zeleninu (kukuřici, červené zelí, patizon).
Tipy a rady:
Do truhlíku je vhodný substrát keramzit nebo nový materiál — tzv. managreen složený z minerálních komponentů. Je to sopečný substrát, který drží dobře vláhu, nechytá plíseň a je vhodný i pro alergiky. Substrát lze použít i místo zeminy.
Podzimní aranž potkají první mrazíky, proto ji na noc umístíme do závětří, na teplejší místo. Truhlík na okně musí být stabilní, pozor na proutěné materiály!
Vřes se prodává v odstínech růžové, lila a bílé. Když zešedne, lze ho použít i na zimní aranž. Chryzantémy jsou ale sezónní záležitost, příští rok zakoupíme nové.
Občas zapomínáme podzimní truhlík zalévat. I když rostliny potřebují jen trochu vody, dopřejeme jim ji.