Článek
Vzhledem k tomu, že orchideje nejčastěji kupujeme v zahradních centrech velkých obchodních domů se stavebninami a potřebami pro kutily, zpravidla se nedozvíme, jak se rostlina jmenuje, natož jak se o ni postarat. To může být kamenem úrazu při přezimování.
Zatímco například takové falenopsisy chlad a omezení zálivky nepotřebují (naopak by je zničily!), většina ostatních prodávaných orchidejí při teplém přezimování v lepším případě nevykvete, v tom horším uhyne.
Nejvíce se to týká cymbídií, jejichž květy jsme dříve znávali jen balené po jednom v průhledných krabičkách. Dnes již můžeme v prodeji vidět i trsy jejich úzkých dlouhých listů ozdobené mohutnými květenstvími. S kvetoucími rostlinami se v obchodech zpravidla setkáváme v zimě.
Můrovec se svou rodinkou obsadil parapety
Ochlaďte je, ať vydrží!
V obchodech nebývá přetopeno, a tak se tu robustním cymbídiím ve velkých květináčích docela daří. Když je však přineseme domů, v pokojové teplotě a suchém vzduchu květy dlouho nevydrží. A nevydrží ani zbytek rostliny, který zežloutne a odumře.
Rod Cymbidium pochází také z tropů, ale roste ve vyšších nadmořských výškách na úpatích hor. V takových podmínkách sice nemrzne, avšak je tam výrazně chladněji než v lesích a v nížinách. Chladno provází i vlhčí vzduch a množství rozptýleného světla.
Teplotní optimum během zimy se pohybuje v rozmezí 10-15 °C, ideálním prostředím jsou zimní zahrady a nevytápěné chodby, kde s citrusy a dalšími subtropickými rostlinami budou nádhernou ozdobou.
Kromě poměrně rozměrných trsů se objevují i kultivary skladnější, ne ale miniaturní. I když bývají jako mini označované, přesto měří několik desítek centimetrů.
Manuál dobrého zacházení
Pokud si koupíme nádherně rozkvetlé cymbídium a nemáme zimní zahradu, můžeme se z krásné rostliny krátce těšit i v běžném interiéru. Zde jsou pravidla, jak s těmito rostlinami zacházet:
- Rostlinu postavíme co nejblíže ke světlu. Jakmile začne odkvétat, musíme ji bezpodmínečně přemístit do chladnější místnosti. Jinak jí hrozí zánik! To by u poměrně drahé a krásné rostliny byla škoda.
- Zaléváme pravidelně, ale střídmě. Na jaře můžeme rostlinu přenést do bytu nebo ponechat na místě. Někdy počátkem jara se začínají tvořit nové výhony, které se mění postupně v pahlízy. Z těchto nových pahlíz vlastně orchidej vykvétá. Aby však vykvetla, musí pahlíza správně vyzrát.
- A pozor na jednu záludnost: I z vyzrálé pahlízy se nemusí květy vytvořit, jestliže neprojde v druhé polovině léta několika týdny chladnějšího období. To však za nás zařídí počasí koncem léta, kdy už se v noci začíná ochlazovat. A tady se dostáváme k dalšímu stěhování, tentokrát někam na zahradu, terasu či balkon.
- Letnění cymbídiím svědčí. Umístíme je nejlépe do polostínu pod stromy. Zde mohou být určitě od konce května do konce září, podle vývoje počasí možná i déle.
- Nikdy je nenecháme na prudkém slunci! V létě zaléváme bohatěji a mírně přihnojujeme. Opět platí, že rostlina nesmí stát ve vodě.
- Substrát používáme podobný jako u falenopsisů, tedy kousky kůry, polystyrenu, molitanu, přídavek rašeliny či kokosové drti (Lignocel) apod. Zaléváme měkkou, nejlépe dešťovou vodou a přihnojujeme plným hnojivem, které více ředíme.